Alergia na nikiel – problem powszechniejszy, niż myślisz

Alergia na nikiel – problem powszechniejszy, niż myślisz

1455

Aż 15% Europejczyków boryka się z nadwrażliwością na nikiel. Z roku na rok coraz większa liczba osób, szczególnie młodych dziewcząt, zauważa u siebie zmiany chorobowe, które jednoznacznie wskazują na jedno – alergię na metal, z którym stykamy się niemal na każdym kroku. Jak objawia się alergia niklowa? Kiedy powinna zaświecić się w naszych głowach czerwona lampka? Sprawdź!

Nikiel w naszym otoczeniu

Czym objawia się alergia na nikiel? Do najczęściej występujących objawów lekarze zaliczają świąd i zaczerwienienie skóry w miejscach, które miały kontakt z alergenem, pękanie i suchość naskórka, pęcherzykowate zmiany, egzemę, uczucie pieczenia. Bagatelizowanie sygnałów wysyłanych przez nasze ciało może prowadzić do pogłębienia zmian dermatologicznych i rozwoju ostrego zapalenia skóry.

Dla alergika potencjalne zagrożenie może czyhać na każdym kroku. Nikiel, ze względu na swoje właściwości, jest powszechnie stosowaną domieszką do stali nierdzewnej. W efekcie większość przedmiotów, których używamy na co dzień, zawiera w sobie szkodliwą substancję. Sztućce, kosmetyki o mocnej pigmentacji, monety, igły, oprawki okularów, tania biżuteria i sprzęt AGD to tylko część z nich. Ponadto, alergia niklowa może przybrać również formę pokarmową! Nowoczesne metody produkcji, zanieczyszczenia środowiska oraz stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów doprowadziły do tego, że każdy z nas zjada codzienne około 300-600 µg metalu, z czego tylko 1-10% ulega wchłanianiu.

Postaw barierę!

Niestety, do tej pory nie udało się opracować skutecznej metody, która pozwoliłaby całkowicie wyleczyć alergię na nikiel. Walka z uciążliwym uczuleniem sprowadza się do zminimalizowania zmian skórnych. Dzięki nowoczesnym kremom i maściom barierowym stosowanym miejscowo, szkodliwe jony nie wnikają w skórę, dzięki czemu codzienne życie z alergią jest dużo łatwiejsze.

· ·