Bolesna, trudna do rozpoznania i groźna – endometrioza

4130

Endometrioza – współczesny wróg kobiet – stanowi dolegliwość spowodowaną nadmiernym wzrostem ilości komórek endometrium (komórek błony śluzowej macicy). Mnożą się one poza jamą macicy w wyniku zmian hormonalnych związanych z tokiem cyklu menstruacyjnego. Krew, która powinna odpływać w fazie złuszczania i wydzielania produktów ubocznych menstruacji nie otrzymuje niestety odpowiedniego odpływu – stąd też nadbudowywane są liczne skrzepy, a następnie torbiele, a nawet stany zapalne o charakterze przewlekłym. Endometrialne zmiany mają tendencje do eskalacji, a objawy tego stanu ulegają zwiększeniu. Macica złuszcza się w taki sposób, że ból zaczyna promieniować również na inne narządy. Komórki endometrium oddziałują m.in. na jajowody, jajniki, a nawet otrzewną.

Kogo może dotknąć endometrioza?

Owo schorzenie występuje coraz częściej. Jedynie w Polsce mamy do czynienia z niemal 2 milionami pacjentek, które potrzebują pomocy. Nie należy choroby bagatelizować. Endometrioza – jako współczesny wróg kobiet sprawia, iż często są one pacjentami szpitali – z powodu rosnącego bólu oraz innych objawów. Na endometriozę jedynie w Polsce cierpieć może aż 2 miliony kobiet. Niestety – przyczyny choroby po dziś dzień nie są do końca wyjaśnione. Endometrioza jest zatem schorzeniem idiopatycznym. Tym niemniej można wyróżnić pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania, wpływają bowiem niekorzystnie na budowę endometrium. Należą do nich: czynniki o charakterze genetycznym, autoimmunologiczne reakcje, metaplazja, a także proces wszczepiania się złuszczonego endometrium do otrzewnej (tzw. miesiączkowanie wstecznie). Endometrioza może wynikać również z oddziaływania czynników egzogennych – należą do nich m.in. zanieczyszczenia środowiska, ale też dominujący styl życia prowadzony przez współczesne kobiety. Nieodpowiednia dieta złożona z wysoko przetworzonych produktów, gazowanych napojów, alkoholu, a uboga w warzywa, owoce oraz niezbędne mikro i makroelementy negatywnie wpływa nie tylko na układ immunologiczny, ale też na funkcjonowanie układu rozrodczego. Nie pomaga też ilość toksyn obecna w środowisku, które następnie gromadzą się w ciele.

Objawy endometriozy

Pierwszym zauważalnym symptomem są dolegliwości bólowe – pojawiające się już przed miesiączką. Do innych objawów należą ból podczas stosunków seksualnych oraz niepłodność. Endometriozy nie należy lekceważyć, bowiem może doprowadzić do znacznych komplikacji w funkcjonowaniu całego organizmu (nie tylko układu rozrodczego). Do najpoważniejszych skutków nieleczonej choroby zaliczamy m.in.: niedrożność jelit, problemy z wypróżnianiem a także torbiele jajników. Wszystkie one znacząco wpływają na jakość życia, systematycznie ją obniżając. Najbardziej odczuwalny jest jednak dojmujący ból. Jednym z najgroźniejszych rezultatów endometriozy u pań pozbawionych terapii mogą być zmiany na tle nowotworowym (noszą one nazwę gruczolaka endometrium). Najczęściej choroba rozwija się w okresie od 25 – 30 lat, a dodatkowym czynnikiem ryzyka jest nieposiadanie dzieci, oraz biały kolor skóry.

Terapia dla kobiet w każdym wieku

Endometriozę można leczyć na dwa sposoby. Przy pomocy farmaceutyków bądź metodą chirurgiczną. Wiele zależy od tego, w jakim stadium jest schorzenie, oraz jaki jest ogólny stan zdrowia pacjentki. Co istotne, schorzenia tego nie można wyleczyć do końca – natomiast można zminimalizować szkodliwe następstwa, łącznie z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W przypadku leczenia farmakologicznego wykorzystuje się leki hormonalne, zawierające zarówno progestageny jak i estrogeny. Ich stosowanie może zahamować cykl miesięczny, a tym samym zredukować ból oraz unormować pracę układu hormonalnego. Farmaceutykiem powszechnie stosowanym bywa również danazol – tutaj jednak odnotowuje się większą ilość niepożądanych skutków, obejmujących wzrost masy ciała, nadmierne owłosienie, zmiany trądzikowe i łojotokowe, a nawet wzrost poziomu cholesterolu. Stąd też częstym wyborem pacjentek z zaawansowaną postacią dolegliwości pozostaje leczenie operacyjne, a także doraźne stosowanie leków przeciwbólowych.

więcej: http://zdrowiedza.pl/endometrioza-wspolczesny-wrog-kobiet/


me-project.org s-man.pl ultury.pl