Bycie uważnym podczas podróży

605

Dzięki nowoczesnym technikom możemy podróżować znacznie szybciej, sprawniej i częściej. Ma to jednak swoje wady. Przez pośpiech często jesteśmy bardzo nieuważni i nie dostrzegamy wielu ważnych aspektów podróży. Jak się przed tym ustrzec? Wystarczy nieco zwolnić tempo.

Przemieszczanie się

Bardzo często udając się w podróż myślimy od razu o jej celu. Nudzimy się więc i niecierpliwimy na lotnisku, w pociągu czy w samochodzie. O ile przyjemniej byłoby nam podróżować, jeśli potraktowalibyśmy to uciążliwe przemieszczanie się jako część naszych wakacji, coś przyjemnego samego w sobie. Warto brać tutaj przykład z dzieci – często z wyjazdów na kolonie najlepiej zapamiętują wygłupianie się podczas podróży pociągiem.
Zamiast ciężko wzdychać w kolejce do odprawy lub nerwowo przeglądać portale społecznościowe podczas wielogodzinnej podróży autem, lepiej wykorzystać ten czas miło, potraktować jako początek przygody. Porozmawiajmy z towarzyszami podróży o naszych planach czy oczekiwaniach. Warto już w podróży poznać kogoś, kto zmierza w to samo miejsce, aby w hotelu oddalonym tysiące kilometrów od domu mieć choć jedną znajomą twarz.

Nowości

Dla podróży charakterystyczne jest to, że otacza nas wiele nowości. Nowe miejsca, ludzie, budynki, przyroda. Wreszcie możemy na żywo zobaczyć jak wygląda drzewo oliwne czy rzymskie katedry. Warto dostrzegać wszystko co inne, nietypowe, może dziwne i zatrzymywać się nad tym nowym, nieodkrytym przez nas jeszcze pięknie. Byłoby to przykre, gdybyśmy na przykład po powrocie z egzotycznego kraju nie potrafili powiedzieć czy drzewo oliwne – TropiArt jest duże albo jakiego koloru był piasek na plaży.

Co za dużo to niezdrowo

Widząc wiele nowych rzeczy i zdając sobie sprawę, że nasz pobyt w danym miejscu nie będzie trwać wiecznie łatwo jest wpaść w pułapkę „japońskiego turysty”, który zwiedza bardzo szybko i robi przy tym niezwykle dużo zdjęć. Nie rozstając się z aparatem fotograficznym i obserwując świat jedynie przez obiektyw możemy stracić to co w podróży najważniejsze – cieszenie się chwilą i docenianie jej wyjątkowości.
Każdy pragnie zachować z podróży jakąś pamiątkę. Świetnie nadają się do tego zdjęcia. Czasami jednak warto po prostu cieszyć się pięknym widokiem i zrobić jedną, dwie fotografie zamiast zapełniać kartę pamięci setkami ujęć. Zazwyczaj po powrocie do domu rzadko wracamy do zrobionych na wakacjach zdjęć, a miłe, piękne wspomnienia zostają w naszych głowach na długo. Warto to przemyśleć zanim znów przywieziemy z wczasów kilka tysięcy fotografii.

· ·

apartamenty w Szczawnicy ortodoncja katowice