Chłodzenie do CPU – jakie wybrać?

411

Komputer pracujący na wysokich obrotach, intensywnie eksploatowany nagrzewa się szybciej. Przekroczenie pewnej temperatury granicznej może doprowadzić do przegrzania komputera i zniszczenia podzespołów. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zaopatrzyć się w system chłodzenia CPU. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze systemu chłodzenia? Przed zakupem warto rozpatrzyć kilka kwestii – po pierwsze, jaki typ chłodzenia nas interesuje. W dalszej kolejności można wybrać odpowiednie podzespoły. W podjęciu decyzji o zakupie pomoże ranking najlepiej sprzedających się produktów.

Jakie chłodzenie CPU wybrać?

Aby uniknąć problemów związanych dopasowaniem chłodzenia do procesora, warto wybrać cooler uniwersalny. Ten typ urządzenia pasuje do większości procesorów i zapewne dlatego znajduje się w rankingu najlepszych chłodzeń do CPU (https://www.bomi.pl/ranking-chlodzenia-do-cpu-polecamy-najlepsze-modele/) najchętniej kupowanych urządzeń.

Jaki wentylator?

Montaż systemu chłodzenia niesie konieczność zakupu wentylatora. W ofercie sklepów znajdziemy wentylatory wysokoprofilowe odpowiednie dla komputerów z dużą obudową typu Tower i niskoprofilowe zaprojektowane dla komputerów z małą obudową.

Jaki radiator?

Instalacja chłodzenia wiąże się z koniecznością zakupu radiatora. Radiatory różnią się między sobą rodzajem materiału, z jakich są wykonane. Drogie, a zarazem wydajne radiatory wykonane są i z aluminium, i z miedzi, tańsze niemal wyłącznie z aluminium.

Jaki rodzaj chłodzenia?

Mamy do wyboru 3 opcje:

• pasywne chłodzenie z wykorzystaniem samego radiatora,
• chłodzenie CPU z wykorzystaniem powietrza,
• chłodzenie wodne.

Ranking popularności produktów pokazuje, że największą popularnością cieszą się coolery, które wykorzystują powietrze, jako działające najwydajniej i relatywnie cicho.

 

·