Cyna – jeden z najpopularniejszych surowców na świecie

2238

Cyna znana jest przez człowieka już od czasów prehistorycznych. Liczne badania wykazują, że została ona poznana jako trzeci metal – tuż po złocie i miedzi. Zaraz po cynie człowiek w kolejnych etapach poznał także srebro, ołów i żelazo.

Do czego wykorzystywana jest obecnie cyna?

Stopy cyny z różnymi metalami bardzo chętnie wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Przede wszystkim stop cyny z miedzią, czyli brąz stanowił niegdyś materiał, z którego wykonywane były różnego rodzaju narzędzia. Ponadto cyny bardzo często używa się do powlekania blachy żelaznej, która z kolei stosowana jest do wyrobu puszek konserwowych. Dodatkowo stopy cyny z ołowiem używane są jako stopy czcionkowe oraz luty. Z kolei do wyrobu sprężyn, łożysk i dzwonów służą stopy miedzi z cyną – brązy. Jeśli chodzi o związki cyny (II), np. SnCI2, łatwo utleniają się one do związków Sn (IV) dzięki czemu pełnią one rolę reduktorów w preparatyce chemicznej. Dwutlenek cyny SnO2 używany jest do otrzymywania szkła mlecznego, a także do emaliowania naczyń żelaznych. Dodatkowo siarczek cynowy SnS2, złotawożółty stosowany jest jako sztuczna pozłota.

Główne właściwości cyny, dla których prowadzi się jej skup

Złom cyny prowadzony jest przez bardzo wiele zakładów na terenie całego kraju. Cyna jest materiałem dość ciężkim, a zarazem dość plastycznym i łatwo topliwym, który jest znakomitym przewodnikiem elektrycznym. W związku z tym faktem metal ten ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym oraz często używa się jej do powierzchniowego nakładania na miedź lub mosiądz w celu ochrony lub poprawy przewodzenia elektrycznego.
Bardzo często skup cyny prowadzony jest przez wyspecjalizowane złomowiska i składowiska metali kolorowych. Najczęściej skupują oni:
– Cynę 99% – złom cyny w czystej postaci, bez zanieczyszczeń.
– Cynę ze srebrem – z domieszką 3% srebra stosowania do lutowania.
– Cynę z ołowiem – stop cyny z ołowiem, której zawartość tego drugiego wynosi 40, 60 lub 70%.
Złom cyny pozyskuje się z odpadów kawałkowych, sztabek, lasek, gąsek, anod oraz stopów łożyskowych.

Cyna skup – technologia odzyskiwania cyny

Aby móc odzyskać cynę najczęściej stosuje się technologię magnetyczną, ponieważ spalanie nie wchodzi tutaj w grę. Technologia spalania pozwala na odzyskanie metali, jednak w znacznym stopniu uniemożliwia ponowne przetworzenie cyny i aluminium. Z kolei magnetyczna segregacja odpadów oraz przetworzenie złomu wraz z procesem odcynowania jest tutaj wskazane. Proces ten pozwala na odzyskanie cyny i stali, które mogą następnie zostać użyte do produkcji opakowań. Z kolei odzyskane w ten sposób aluminium może być poddane ponownej rafinacji.

Artykuł współtworzony przez firmę Stellmet

·

dayloans10doqd.com ultury.pl s-man.pl