Czy drzwi przesuwne to właściwe rozwiązanie?

160

Znaczna część mieszkań wymagających nowego sposobu zagospodarowania, jest wyposażana w drzwi przesuwne. Ze względu na fakt, że zajmują one mało miejsca, pozwalają na zoptymalizowanie dotychczasowego rozkładu pomieszczeń. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, warto je dobrze przeanalizować.

Zalety drzwi przesuwnych

Podobnie jak inne rozwiązania dotyczące zagospodarowania przestrzeni, drzwi przesuwne mają swoje wady i zalety. Natomiast sama kwestia ich funkcjonalności zależy od typu pomieszczenia, w którym miałyby zostać zainstalowane. Czy zastosowanie drzwi przesuwnych to jednak odpowiednie rozwiązanie?

Główną zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Bardzo dobrze sprawdzają się przy wnętrzach niewielkich rozmiarów, gdyż nie otwierają się bezpośrednio na pomieszczenie. Znaczna część mieszkań traci na funkcjonalności, przy zastosowaniu klasycznych drzwi skrzydłowych.

Kolejną korzyścią, wynikającą z zastosowania drzwi przesuwnych są ich bogate walory estetyczne. Takie drzwi posiadają oryginalny design, nadając wnętrzu wyjątkowego charakteru. Ich bogate wzornictwo stanowi również element uzupełniający stylu przewodniego danego pomieszczenia, podkreślając jego zalety.

Niebywałą korzyścią, wynikającą z wyboru drzwi przesuwnych jest ich łatwy montaż. Ogranicza się on właściwie do zainstalowania prowadnic. Nawet mało doświadczony domowy majsterkowicz- poradzi sobie z tym zadaniem.

Wady drzwi przesuwnych

Mimo bogatych walorów praktycznych, tego rodzaju rozwiązanie ma jednak swoje wady. Jednym z nich jest fakt, że przesuwające się skrzydło drzwi będzie zajmowało znaczną część ściany. Trudno będzie w tym miejscu powiesić elementy dekoracyjne ścian czy ustawić meble.

Kolejną wadą drzwi przesuwnych jest konieczność ich dopasowania do istniejących, tradycyjnych skrzydeł drzwiowych, znajdujących się w mieszkaniu. Całość rozwiązań powinna być bowiem wykonana w podobnym stylu i zestawieniu kolorystycznym. Dopasowanie do siebie tego rodzaju drzwi nie jest jednak łatwe, ponieważ niewiele form dysponuje pełnym katalogiem produktów.

Decydując się na drzwi przesuwne wykonywane na zamówienie, trzeba również liczyć się z określonymi kosztami, obejmującymi pomiary, wykonanie, a niekiedy również- usługę montażu.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

·