Emigracja zarobkowa – o czym musimy pamiętać?

694

W poszukiwaniu lepszej pracy czy lepszego życia często zmieniamy miejsce zamieszkania. Polacy przyzwyczajeni są do emigracji zarobkowej – dotyczy ona również emigrowania z kraju. Dlaczego wyjeżdżamy do pracy za granicę? Jakie są nasze odczucia? O czym musimy pamiętać podejmując się pracy w krajach UE?

Wyjazd w pogoni za lepszym życiem oraz doświadczeniami

Zdecydowana większość Polaków wyjeżdżających za granicę nie ukrywa, że chodzi przede wszystkim o lepsze zarobki. Decydując się na emigrację są świadomi, że mogą zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Drugi powód wyjazdów to lepsze perspektywy pracy oraz możliwość zdobycia zagranicznego doświadczenia. Dla specjalistów w branży motoryzacyjnej czy IT to ważny aspekt!
Jakie pracy za granicą szukamy najczęściej? Tu w grę wchodzą dwie skrajności. W przypadku osób młodych, tuż po maturze czy studiach najchętniej szukają oni pracy sezonowej, letniej. Pozwala ona na zarobienie pierwszych, poważnych pieniędzy. Drugi rodzaj pracy to pełen etat, najlepiej w firmie o ugruntowanej pozycji. Takie etaty czekają przede wszystkim na specjalistów w swoich branżach. Obecnie w krajach Europy Zachodniej poszukiwani są przede wszystkim specjaliści związani z branżą motoryzacyjną, automotiv, IT. Zachodnie korporacje chętnie zatrudniają takich specjalistów u siebie.

O czym musimy pamiętać podejmując pracę za granicą?

Przede wszystkim miejmy na uwadze, że tak samo jak w Polsce przyjdzie nam się rozliczyć z zagranicznym fiskusem. Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać warto skorzystać z pomocy specjalistów na witrynie zwrot-podatkow.pl. W zdecydowanej większości krajów rozliczymy się przy pomocy dedykowanych aplikacji i Internetu. Osoby liczące się ze zwrotem podatku z Danii czy Niemiec powinny dokładnie wypełnić wszelkie rubryki, udowadniając prawo do zwrotów.

·