Fascynujące dzieje kalendarzy

4961

Kalendarze książkowe

Kalendarz wydawałby się raczej niepozornym przedmiotem, ale okazuje się, że jego historia jest bardziej fascynująca, niż można by przypuszczać.

Starożytna Grecja, starożytny Rzym

Słowo kalendarz przywędrowało do języka polskiego ze starożytnej greki za pośrednictwem łaciny. Calendae w Rzymie oznaczało pierwsze dni każdego miesiąca, a wykształciło się z greckiego kaleo, które znaczy tyle co „zwołuję”. Brzmi enigmatycznie? Przestanie, jeśli uświadomimy sobie, że na początku każdego miesiąca kapłani zwoływali mieszkańców przed świątynie, żeby ogłosić, jakie święta odbywać się będą w zaczynającym się miesiącu.

Kalendarze w Polsce

Mało osób wie, że to właśnie kalendarz był pierwszym drukiem łacińskim, który stworzono na ziemiach polskich. Powstał w 1473 roku, a oryginał po dziś dzień znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Natomiast pierwszy kalendarz w języku polskim powstał w XVI wieku, a konkretniej w 1516 roku. Wydrukowała go oficyna wydawnicza Jana Hallera, która działała na terenie Krakowa.

Zdjęcie pochodzi ze strony javro.pl

 

Co ciekawe, słowo kalendarz w języku polskim miało też inne znaczenie, niż to, z którym kojarzymy je dzisiaj. Swego czasu określenia kalendarz używano również do księgi, w której zapisywano nazwiska dłużników.


ysoutherlanc.com zemydlaciebie.pl https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-zalozenie-gazu-w-samochodzie/