Fundamenty – ich zadania i rodzaje

4597

wibroizolacja bierna i czynna

Fundamenty mają dwa podstawowe zadania. Z jednej strony przenoszą w sposób kontrolowany obciążenie z budynku na grunt, gwarantując jego bezpieczne osiadanie, a z drugiej chronią budynek przed drganiami przenoszonymi z gruntu na konstrukcję.

Odpowiedni fundament to bezpieczny budynek

Fundament może być traktowany zarówno jako osobna konstrukcja budowlana, jak i część składowa budynku. Ten pierwszy przypadek to przede wszystkim fundamenty kładzione pod maszynami przemysłowymi, które w trakcie swojej pracy wytwarzają drgania. Konieczna jest wtedy także wibroizolacja bierna i czynna, czyli: zabezpieczenie maszyny przed drganiami przenoszonymi z gruntu (wibroizolacja bierna) oraz zabezpieczenie przed drganiami przenoszonymi z maszyny na grunt (wibroizolacja czynna).

Jak już wspomniano, podstawowym zadaniem fundamentów jest przenoszenie obciążeń poprzez zapewnienie optymalnego, czyli maksymalnie małego i równomiernego, osiadania budowli. Fundamenty gwarantują więc stabilność konstrukcji, a przynajmniej są jednym z ważniejszych elementów mających wpływ na ten aspekt konstrukcji. Spełniają także funkcję zabezpieczającą, chroniąc budynek przed zawilgoceniem od strony gruntu. Wszystko to oczywiście ma miejsce pod warunkiem, że fundamenty zostaną wykonane w zgodzie ze sztuką budowlaną.

Z czego robi się fundamenty?

Najczęściej fundamenty wykonywane są z betonu albo żelbetu, czyli betonu zbrojonego. Spotyka się jednak także konstrukcje fundamentowe stalowe albo murowe. Wykorzystana technologia zależna jest od warunków lokalnych, jak i specyfiki konstrukcji, która ma zostać posadowiona na fundamentach.

Rodzaje fundamentów

Jak już zaznaczono, specyficznym rodzajem fundamentów, traktowanym jako osobna konstrukcja, są fundamenty pod maszynę. Jest jednak kilka innym podziałów, o których warto wspomnieć.

Ze względu na sposób posadowienia dzielimy fundamenty na bezpośrednie i głębokie, czyli pośrednie. Fundamenty bezpośrednie przekazują obciążenia od razu na grunt, natomiast fundamenty głębokie to takie, które przenoszą obciążenia w sposób pośredni. Do tej ostatniej kategorii zalicza się na przykład fundamenty palowe oraz kesony.


asdpic.org mobile.org ta-us.org