Inteligentny dom – co warto o nim wiedzieć?

568

O inteligentnych domach mówi się coraz więcej, nie tylko w kontekście ulepszania przestrzeni mieszkalnej, ale również w przypadku biur czy przestrzeni typu open space. Czy fatycznie instalacje inteligentne mogą zmienić nasze życie i podnieść bezpieczeństwo? Okazuje się, że tak!

Czym zarządzają czujniki smart home?

Instalacje domów inteligentnych znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich 10-15 lat. Dawniej tworzono je przy pomocy dziesiątek metrów kabli, co powodowało konieczność kucia ścian, jeśli mieszkanie było już oddane do użytku. W przypadku awarii również okazywały się być one mocno problematyczne. Na szczęście w ostatnich latach stworzono doskonale działające instalacje bezprzewodowe, które umożliwiają wydawanie poleceń drogą radiową lub poprzez WIFI. Czujniki mogą zarządzać zaworami gazu, prądu, wody – dzięki nim możliwe jest także informowanie mieszkańców o możliwym zagrożeniu zalania czy pożaru.
Najczęściej stosowanymi czujnikami są elementy sterujące oświetleniem w mieszkaniach czy domach, piecami grzewczymi, klimatyzacją.
Czy zarzadzanie takim urządzeniem jest trudne? Zdecydowanie nie. Wszystko za sprawą dedykowanych aplikacji na telefony komórkowe czy na smartfony. Są one tworzone w języku polskim, przez co również osoby starsze nie będą mieć problemów z ich obsługą. Źródło: www.ferguson-digital.eu.