Jak bezpiecznie przetransportować kota do weterynarza?

856

Pierwsza wizyta u weterynarza to stres nie tylko dla kota, ale również dla właściciela. Sprawdź, jak przygotować i siebie, i swojego pupila tak, żeby pierwszy kontakt zwierzęcia z lekarzem nie skończył się niepotrzebnym stresem!

Jak wybrać bezpieczny transporter?

Olbrzymi wpływ na bezpieczny transport ma jakość samego transportera (nie zalecamy przewozić kota w czymś innym niż przeznaczona do tego celu specjalna klatka!). Zamknięcie powinno być stabilne i porządne, a sam transporter nie powinien mieć żadnych ostrych elementów.  Wybierając klatkę do transportu zwierzęcia, warto przyjrzeć się modelom otwieranym od góry – wiele kotów lepiej znosi tę metodę załadunku.

Nie polecamy również jako pierwszego transportera toreb oraz klatek wiklinowych. Może się okazać, że dla twojego kota zmiana otoczenia jest tak stresująca, że posika się lub zrobi kupę. Łatwiej doczyścić plastikowy transporter – zwłaszcza w trasie. Dlatego lepiej torby i wiklinowe koszyki kupować dla zaprawionych w bojach kocich podróżników, którzy transport znoszą bez większych emocji i niespodzianek.

Przed wyjazdem

Przed wizytą u weterynarza warto zadbać o to, żeby naszemu zwierzakowi transporter dobrze się kojarzył. Jednym ze sposobów jest ustawienie otwartego transportera w spokojnym miejscu w domu – tak by kot mógł się z nim na spokojnie zapoznać. Warto także ułożyć w środku koci kocyk lub legowisko, żeby pachniał znajomo. Ten sam kocyk przyda się również w transporcie – będzie zwierzęciu pachniał domem.

Dobrym sposobem na przyzwyczajenie kota do transportera są także przysmaki podawane w bezpośrednim otoczeniu klatki. Szeroki wybór smakołyków dostępny jest w sklepie zoosmak.pl. Pamiętaj tylko, żeby zwracać uwagę na skład! Nie wszystkie są zdrowe!

Bezpieczny transport  kota – o tym musisz pamiętać

Jak już wspominaliśmy, zestresowane zwierzę może z emocji zrobić kupę lub siku, warto więc zadbać o takie wyposażenie transportera, żebyśmy mogli łatwo poradzić sobie z taką niespodzianką. Jak to zrobić? Przede wszystkim wyłóż transporter nieprzemakalnym podkładem higienicznym, a na nim umieść miękki kocyk. Weź także ze sobą komplet na zmianę. Warto także zabrać ze sobą foliowe woreczki oraz jednorazowe rękawiczki.

Pamiętaj także o tym, żeby klatka ze zwierzakiem była bezpieczna w przypadku nagłego hamowania! Jeśli przewozisz kota swoim samochodem, koniecznie przypnij transporter pasami!

·