Jak pielęgnować pelargonie?

3080

Pelargonie należą do najbardziej lubianych bylin kwitnących. Każdego roku staja się ozdobą naszych balkonów, tarasów i ogrodów. Bardzo dobrze znoszą nasz kapryśny klimat, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć nas swoimi kwiatami od maja aż do jesieni.

Rodzaje pelargonii

Pelargonie występują w rozmaitych odmianach, jednak zwyczajowo wyróżniamy cztery podstawowe grupy tych kwiatów. Pierwsza z nich to pelargonie wielokwiatowe, nazywane także angielskimi. Tworzą one jedną łodygę, która nie ma żadnych rozgałęzień. Liście są duże i ząbkowane, ich średnica wynosi najczęściej 5-10 centymetrów. Cechują je duże kwiaty, które mają nawet 8 centymetrów średnicy i zbierają się w kwiatostany. Odmiana ta jest niezwykle wrażliwa, zatem hodowana powinna być w mieszkaniu jako roślina doniczkowa. Jedynie w okresie letnim możemy wystawić ją na taras. W ogrodzie uprawiać możemy z kolei pelargonie rabatowe, które w naszym kraju są najpopularniejsze. Na rabatkach mogą osiągnąć nawet 50 centymetrów wysokości. Charakterystyczny dla niej są wzniesione liście o krzaczastym pokroju i różnobarwne kwiaty. Do skrzynek balkonowych chętnie wsadzamy pelargonie bluszczolistne, które mają zwisające lub płożące się pędy. Znakiem rozpoznawczym są cienkie i wiotkie pędy oraz liście przypominające wyglądem bluszcz. Pelargonie występują także w odmianach, które mają pachnące liście. Ich kwiaty są zazwyczaj niewielkie i bardzo delikatne, liście natomiast są mocno postrzępione.

Pielęgnacja kwiatów

Pelargonie dobrze czują się w naszym klimacie, jednak mimo wszystko potrzebują naszego wsparcia. Najlepszym okresem na wysadzanie kwiatów jest połowa maja – nie ma wtedy zagrożenia, że pojawią się jeszcze przymrozki. Pelargonie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Doskonale sprawdzają się w kompozycjach z innymi roślinami balkonowymi, które obejrzeć można między innymi tutaj. Warto pamiętać, iż liście pelargonii bluszczolistnych są dosyć kruche. Z tego względu należy hodować je w miejscu osłoniętym od wiatru – mogą się nie sprawdzić na balkonach na wyższych piętrach, gdzie powiewy są zazwyczaj dużo silniejsze. Jako podłoże należy zastosować ziemię do roślin kwitnących, na dnie doniczki warto umieścić także warstwę drenażową. W pielęgnacji pelargonii bardzo ważne jest ich regularne podlewanie. Najlepiej robić to wieczorem, gdy podłoże będzie już suche. W trakcie dużych upałów rośliny należy podlewać dwa razy dziennie. Nawożenie pelargonii można rozpocząć po upływie trzech tygodni od wsadzenia do ziemi.