Jaką baterię kuchenną wybrać do kuchni

2204

Powinna ułatwiać zmywanie naczyń i przygotowywanie posiłków. Wybór armatury do kuchni jest bardzo duży i można w nim się łatwo pogubić. Oto kilka wskazówek, które ułatwią ci kupno nowej baterii do kuchni.

Wygoda: bateria z jednym czy dwoma uchwytami

Bateria jest jednym z najczęściej używanych elementów wyposażenia kuchni, dlatego nie tylko musi być ładna, ale powinna być również funkcjonalna. Będziesz ja odkręcał i zakręcał codziennie dziesiątki razy, więc musi być także wytrzymała. Baterie z pojedynczym uchwytem są wygodniejsze w użyciu. Jeden mechanizm steruje przepływem ciepłej oraz zimnej wody. Tym samym uchwytem możesz regulować także siłę strumienia. To umożliwia nie tylko większą wygodę, ale i większą niż w przypadku kranu z dwoma kurkami oszczędność wody.

Wygląd: długa czy krótka wylewka

Od kształtu wylewki zależy nie tylko wygląd, ale i wygoda użycia baterii. Długie wylewki ułatwiają mycie dużych garnków i naczyń. Długość wylewki należy dobierać także do wielkości zlewu – nad głęboką komorą sprawdzą się duże wylewki. Jeśli zamontujesz długą wylewkę nad płytkim zlewem, woda będzie z niej chlapać na boki. Strumień wody powinien być skierowany na sam środek zlewozmywaka. Dobrym rozwiązaniem są wylewki wyciągane na wężyku, które ułatwią ci napełnianie i zmywanie bardzo dużych naczyń. W przypadku zlewów dwukomorowych wybierz baterię z obrotową wylewką, która pozwoli na komfortowe korzystanie z obu komór.

Sposób montażu: sztorcowa czy naścienna

Baterie kuchenne można podzielić na montowane na ścianie oraz baterie sztorcowe. Te pierwsze łączy się bezpośrednio z rurami biegnącymi w ścianie. Jeśli instalacja ulegnie awarii, ewentualna wymiana baterii może wiązać się z kuciem ściany. Baterię sztorcową montuje się w otworze blatu meblowego lub zlewozmywaku. Rury instalacyjne są ukryte pod zlewem. Tutaj dowiesz się, jak samodzielnie wymienić baterię kuchenną.

Materiał: kompozyt czy chrom

Oba rodzaje baterii – kompozytowe i chromowane – są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Tak naprawdę najlepiej dobierać je do pozostałego wyposażenia wnętrz. Baterie pokryte konglomeratem lub granitem mogą zostać wybarwione na dowolny kolor.

Dobrze dobrana bateria kuchenna sprawi, że codziennie korzystanie z kuchni będzie bardziej wygodne, a sama kuchnia bardziej funkcjonalna.