Jakie są czynniki zabrudzenia ścian domu

Jakie są czynniki zabrudzenia ścian domu i dlaczego oczyszczanie ich jest ważne dla mieszkańców.

1519

Zaczynając od czynników szkodliwych dla budynków chcemy wskazać, co jest ich przyczyną. Czynniki szkodliwe są zróżnicowane, zależne głównie od położenia budynku.

Od usytuowania budynku zależy, czy przylegające połacie trawy, drzewa, krzewy, jeziora, czy drogi, wywołują zabrudzenia. Rodzaje zabrudzeń też są różne – wilgoć, piasek, pył i zanieczyszczenia dymu, czy paliw mają inne konsekwencje. O ile oczyszcza się je podobnie, to można określić, z jakim natężeniem wskazane zanieczyszczenia będą szkodliwe dla domu.

Z trawy, drzew, krzewów może pochodzić codzienna porcja wilgoci. Kurz mogą generować polne lub nieutwardzone drogi.

Dużą bolączką właścicieli domków letniskowych, czy ośrodków wypoczynkowych jest zmożona wilgoć pochodząca od jeziora i pobliskich rzek. Na skutek wilgoci powstają glony, które należy czyścić częściej niż 2 razy w roku. Średnio zleca się takie usługi raz na kwartał.

Z kolei niedaleko od dróg o dużym natężeniu ruchu na budynku będzie zbierał się czarny osad spalin.

Okres intensywnych opadów również nie sprzyja czystości powierzchni pionowych. Wystarczy nawet kilka wzmożonych dni deszczu w roku, aby jakoś budynku znacznie się pogorszyła. Polecane są tutaj tynki silikatow, silikonowe oraz akrylowe – to dość nowe technologie, które są odporne na zabrudzenia i mają mniejszą nasiąkliwość.

Jak chronić budynek przed niekorzystnym działaniem opisanych tu czynników

Aby zabezpieczyć budynek warto również korzystać z odpowiednich materiałów budowlanych, odpornych na wilgoć. Przykładem będzie tynk o małym ziarnie, i niskiej chropowatości. Z kolei im bardziej chropowata powierzchnia, tym trudniej pozbyć się brudu z tynku. Nie mówimy tu oczywiście o powierzchownym myciu, bo tego dokonać można nawet mopem – istotne jest mycie dokładne, które usunie zalążki brudu z zagłębień, co uniemożliwi osiadanie się szkodliwych glonów i porostów.

Naszym zdaniem warto skorzystać w tym zakresie ze specjalistycznych usług. Specjaliści wiedzą, jakiego ciśnienia i pod jakim kątem użyć, aby nie uszkodzić elewacji (warto oczywiście sprawdzić ich wiedzę odpowiednimi pytaniami). Mycie elewacji samemu jest bardziej ryzykowne, szczególnie jeżeli mamy tynki silikonowe. Źle dobrane parametry Karchera mogą uszkodzić tynk.

Materiał powstał we współpracy z firmą http://sco-cleanup.pl/

 

· · ·