Koronawirus w oddechu? Najnowsze badania

287

Trwa mobilizacja całego świata w walce z pandemią koronawirusa, a naukowcy, specjaliści, analitycy z różnych części globu łączą swoje siły we wspólnych działaniach mających na celu zbadanie wirusa, jego charakterystyki, sposobu rozprzestrzeniania się, a także możliwego przebiegu epidemii.

Niepokojące wydają się ostatnie doniesienia naukowców z National Academy of Sciences (NAS), czyli Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych, wskazujące na możliwość, że transmisja koronawirusa SARS-CoV-2 odbywa się przez wydychane powietrze, a nie tylko przez kropelki wydzieliny rozpylanej podczas kaszlu lub kichania. Aktualne badania nie są jeszcze w pełni potwierdzone, ale wyniki sugerują , że koronawirus może utrzymywać się w postaci bioaerozolu powstającego przy normalnym oddychaniu. To całkowicie zmienia wcześniejsze zalecenia lekarzy oraz władz, bo podważa istotne pierwotne założenia.

Dotychczas organizacje zdrowotne podkreślały, że główną drogą zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są kropelki pochodzące z układu oddechowego, czyli wydzieliny rozpylane podczas kaszlu oraz kichania. Stwierdzono ich dość szybkie opadanie oraz zbadano  czas  aktywności wirusa w nich zawartego na  powierzchniach i obiektach w odległości od 1 do 2 metrów. Mając kontakt dotykowy z zanieczyszczonymi przedmiotami za pośrednictwem dłoni możliwe jest przeniesienie wirusa do organizmu poprzez pocieranie okolic ust, nosa lub oczu. Jednak potwierdzenie, że wirus ma zdolność unoszenia się w drobnych cząsteczkach oddechu jak w toksycznej mgiełce, byłoby istną rewolucją.   W takim wypadku, wprowadzony w wielu krajach, w tym także w Polsce, obowiązek stosowania takiego zabezpieczenia jak maseczka ochronna nabiera jeszcze głębszego sensu.

Biorąc pod uwagę, że wiele osób zakażonych nie wykazuje żadnych objawów i nie ma świadomości, że może roznosić wirusa, maseczka ochronna stanowi niezwykle ważny i skuteczny środek, który zabezpiecza otoczenie w miejscach publicznych takich jak ulica, sklep, apteka czy urząd pocztowy.

 

· ·

torby reklamowe endodoncja Kraków