Kurs spadochronowy - sport dla odważnych

Kurs spadochronowy – sport dla odważnych

1408

Nie jeden z nas zazdrościł ptakom umiejętności latania, wolności i poczucia spełnienia. Nawet Ikar zapragnął wzbić się w przestworza, jednak nie zakończyło się to dla niego najlepiej. W dzisiejszych czasach kurs spadochronowy to bardzo bezpieczny, a jednocześnie bardzo ekstremalny sport, który choć na chwilę potrafi zapewnić niewiarygodne emocje i fantastyczne samopoczucie.

Pragnę zapisać się na kurs spadochronowy – jak on wygląda?

Przede wszystkim kurs AFF (z ang. accellerated freefall) czyli przyspieszony kurs swobodnego spadania składa się z trzech podstawowych części, które każdy kursant musi przejść. Pierwszym z nich jest sześciogodzinny wykład wspomagany multimedialnie, który ma na celu zaznajomić wszystkich uczniów z podstawowymi pojęciami z zakresu spadochroniarstwa.

Wykładowca pokazuje, co należy zrobić w sytuacjach awaryjnych, jak wygląda sam spadochron i z czego się składa oraz przekazuje zasady bezpieczeństwa. Ponadto zadaniem wykładowcy jest także szczegółowo omówić całą technikę skoku począwszy od wyjścia z samolotu, a na bezpiecznym lądowaniu skończywszy.

Część druga czyli praktyka

Po opanowaniu podstawowych pojęć należy wdrożyć je w życie. Na tą część wszyscy zazwyczaj oczekują z niecierpliwością i drżeniem serca. Na praktykę składa się zazwyczaj siedem skoków z instruktorem z wysokości czterech tysięcy metrów.

Podczas skoku oraz lotu instruktor pomaga kursantowi odpowiednio skorygować sylwetkę, opanować i przejąć kontrolę nad swobodnym spadaniem oraz w razie potrzeby pomóc w otwarciu spadochronu. Po opanowaniu wszystkich tych podstawowych elementów sztuki spadochroniarstwa można przejść do ostatniej, jednak najważniejszej części kursu.

Część egzaminacyjna

Cały kurs spadochronowy kończy się egzaminem. Kursant dokonuje samodzielnego skoku z wysokości czterech tysięcy metrów. Musi on pokazać towarzyszącemu mu egzaminatorowi, że opanował on umiejętność kontroli sylwetki podczas spadania, potrafi odzyskać odpowiednią sylwetkę po jej utracie, kontroluje wysokość i co najważniejsze – potrafi otworzyć spadochron i samodzielnie, bezpiecznie wylądować w wyznaczonym do tego miejscu.

Po pozytywnej ocenie egzaminacyjnej nie pozostaje nic innego, jak odebrać swoje Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego, by móc dokonywać samodzielnych skoków z pułapu czterech tysięcy metrów. W późniejszym czasie skoczek będzie mógł także dokonywać skoków w większych formacjach. Ukończenie kursu spadochronowego i otrzymanie możliwości samodzielnego skakania jest uczuciem często nie do opisania, ponieważ daje niepowtarzalne poczucie wolności oraz ogromny zastrzyk adrenaliny.

Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic