Lato na diecie

219

Lato to prawdziwa próba charakteru dla osób na diecie. W końcu na upały podobno najlepsze są lody lub sorbety, a w nadmorskim kurorcie nie można odmówić sobie kolejnego gofra. Na szczęście, na rynku pojawia się coraz więcej napojów i deserów, które orzeźwiają, a jednocześnie nie mają zabójczej dla diety ilości kalorii.

Niskokaloryczne granity

Deser rodem z Włoch, który zdobywa uznanie coraz większej rzeszy klientów na całym świecie to słynne sycylijskie granity. Niekiedy mówi się na nie sorbety, choć granity napoje są bardziej płynną przekąską. I tu tkwi sekret ich niskokaloryczności. Granita zrobiona jest z wody, soków owocowych i cukru oraz drobinek lodu. Sorbety powstają najczęściej na bazie przecieru owocowego, co sprawia, że będą bardziej kaloryczne. Natomiast klasyczne lody oblane czekoladą z dodatkami w porównaniu wypadają jak bomba kaloryczna.

To nie tylko deser

Większość z nas zna dotychczas tylko granity napoje, natomiast rodowici Sycylijczycy proponują granitę nie tylko jako deser. W największe upały granita podawana może być również na śniadanie. Wówczas idealną propozycją jest ta w wersji pomidorowej albo ogórkowej. Być może kolejnym etapem ekspansji tego produktu na polskim rynku będą właśnie granity śniadaniowe.

Orzeźwienie płynące ze świata

Poszukując sposobów na letnie orzeźwienie warto skorzystać również z innych sprawdzonych receptur regionów, które ze względu na położenie geograficzne, na co dzień borykają się z upałami. Jednym z pysznych, a jednocześnie niskokalorycznych napojów jest indyjskie lassi. Słynie on z tego, że syci i chłodzi jednocześnie. Najczęściej przygotowywany jest na bazie jogurtu z dodatkiem aromatycznych przypraw i wody. W naszym kraju szczególną popularność zyskały lassi w wersji słodkiej. Coraz więcej zwolenników zyskuje również, produkowany na bazie kefiru, tradycyjny turecki napój ayran.Inne chłodzące napoje, które święcą triumfy w świecie to np. Hugo – zimny koktajl z Trydentu. Wyjątkowość tego rzeźwiącego drinka zapewnia użycie niskoprocentowego alkoholu z dodatkiem słodkiego syropu z kwiatów bzu, przełamanego nutą kwaśnej limonki. W krajach afrykańskich na upały polecany jest Karkade. To słodki napój przyrządzany na bazie kwiatów hibiskusa.

Schładzanie to konieczność

Letnie upały bezwzględnie wymagają schładzania organizmu. Na szczęście, dla osób na diecie istnieje wiele smacznych alternatyw poza schłodzoną wodą mineralną. Granity, sorbety, napoje mleczne i mrożone herbaty będą skutecznym sposobem na poradzenie sobie z upałem.

· ·