Leczenie chorób dermatologicznych

605

Z pracą dermatologów powszechnie wiąże się leczenie schorzeń skóry oraz jej przydatków (paznokci, włosów). Nie jest to jednak jedyna działalność, którą się zajmuje klasyczny dermatolog warszawa. Innym elementem działalności dermatologów pozostaje również ocena, diagnostyka, prewencja i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową. Jest to wenerologiczna strona dermatologii, nierozerwalnie z nią związana.

Schorzenia typowo dermatologiczne

Jednym z elementów działalności dermatologa są schorzenia stricte dermatologiczne. Takich chorób nie na wiele i na pewno w tym miejscu należy wyróżnić trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik ropowiczy/młodzieńczy, łupież różowy Gilberta i wiele innych chorób. Specjalistyczna klinika dermatologiczna w Warszawie zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz prowadzeniem pacjentów chorujących na specyficzne choroby dermatologiczne. W wielu poradniach pracują specjaliści zajmujący się również schorzeniami skóry owłosionej i włosów. W zakresie zainteresowania dermatologii leży więc terapia łysienia androgenowego, łysienia telogenowego oraz plackowatego. Również inne przyczyny łysienia, wypadania włosów, czy pogorszenia ich właściwości – głównie te reumatyczne są leczone przez dermatologów.

Schorzenia autoimmunologiczne

Szczególnie dużą grupą schorzeń dermatologicznych o niedermatologicznym zestawie objawów są choroby z autoagresji. Dermatolodzy standardowo leczą choroby takie jak toczeń, twardzina układowa, zapalenie wielomięśniowe albo mieszane choroby tkanki łącznej. Działanie lekarzy dermatologów w kontekście tych schorzeń nie jest ograniczone jedynie do leczenia zmian skórnych, gdyż choroby dają bardzo poważne powikłania ogólnoustrojowe.

Choroby weneryczne

Dermatolodzy zajmują się również chorobami wenerologicznymi. Każdy dermatolog to jednocześnie wenerolog warszawa. Zajmuje się więc nie tylko objawami skórnymi chorób wenerycznych: wrzodami, zapaleniami, czy wysypkami ale i leczeniem zmian ogólnoustrojowych wynikających z ekspozycji na chorobę weneryczną. Powszechnie dermatolodzy leczą kiłę z użyciem antybiotyków i prowadzą akcje diagnostyczne, głównie w kierunku wirusa HIV.

Widać więc doskonale, że dermatologia to nie tylko choroby skóry ale i gros innych poważnych schorzeń, z którymi koniecznie trzeba umieć walczyć. Dermatolodzy często zajmują się bardzo niebezpiecznymi i poważnymi z punktu widzenia życia i zdrowia schorzeniami.
Wielu dermatologów jest mocno wyspecjalizowanymi lekarzami i niekiedy zajmują się jedynie jedną chorobą!

·