Marihuana -nowe remedium na depresję?

511

Depresja nie jest żadnym krótkotrwałym spadkiem nastroju. To uczucie smutku, które w ogóle nie opuszcza chorujących na nią osób. Nie potrafią się tej emocji pozbyć w żaden sposób. Nie chcą wykonywać żadnych codziennych czynności i unikają kontaktów z ludźmi. Nawet tymi najbliższymi. Wtedy dobry psycholog jest w stanie zdiagnozować depresję. Ten trudny stan dotyka w dzisiejszych czasach coraz więcej osób. Choruje na nią już prawie 350 milionów ludzi na całym świecie. To bardzo popularne zaburzenie nastroju jest najczęstszym powodem niepełnosprawności w dobrze rozwiniętych społeczeństwach. Wiele osób, które są dotkniętych depresją, z różnych przyczyn nie otrzymuje niezbędnej pomocy.

Leki na depresję

Obecnie jest wiele sposobów leczenia depresji. Można stosować ogólnodostępne leki doustne oraz różne metody terapii. Jednak naukowcy szukają też innych, być może nawet bardziej skutecznych sposobów leczenia depresji. Co ciekawe, substancje zawarte w nasionach marihuany, wpływają pozytywnie na stan fizyczny i psychiczny osób chorych na to zaburzenie nastroju. Jakie są zalety stosowania nasion konopi na depresję? Czy występują jakieś skutki uboczne?

 Zalety stosowania marihuany medycznej

Nasiona marihuany potrafią zmniejszyć odczuwanie bólu fizycznego. Uśmierza objawy lęku i paranoi. Pozwala zmniejszyć nudności oraz wymioty spowodowane stosowaniem środków farmakologicznych na depresję. Dzięki nasionom marihuany osoby z zaburzeniami odżywiania odzyskują apetyt. Marihuana może pomóc również na bezsenność, z którą boryka się bardzo wiele osób chorujących na depresję.

 Marihuana a walka z bólem

W 2014 roku w Hawaii Journal of Medicine & Public Health zostało opublikowane badanie dotyczące zmniejszania bólu dzięki stosowaniu marihuany. Osoby, które brały udział w tym eksperymencie odnotowały 64-procentowe zmniejszenie bólu w trakcie stosowania nasion marihuany. U wielu osób zmniejszył się również niepokój oraz poprawił sen podczas tego badania.

Marihuana medyczna a leczenie depresji

Udowodniono, że nasiona marihuany mogą zmniejszać częstotliwość napadów lękowych. Jednak musimy pamiętać o tym, że badania wpływu nasion marihuany na depresję są jeszcze w fazie początkowej. Najważniejsza korzyść ze stosowania nasion marihuany to przywrócenie właściwej kondycji układowi endokannabinoidowemu. To sprawia, że osoby chorujące na depresję są bardziej stabilne emocjonalnie. Można z pewnością stwierdzić, że zażywanie nasion marihuany pozwala złagodzić objawy depresji i zapoczątkować proces zdrowienia. Mam nadzieję, że dalsze badania pozwolą stwierdzić jaki jeszcze na leczenie depresji wpływ ma marihuana medyczna i czy ma jakieś groźne dla zdrowia skutki uboczne.

 

 

 

· ·