Podstawowe informacje o zespole mięśnia gruszkowatego

7650

W przypadku niektórych schorzeń układu ruchowego trudno jest postawić trafną diagnozę. Może się bowiem zdarzyć, że dana dolegliwość daje podobne objawy co inna, o wiele częściej występująca. Tymczasem prawidłowa identyfikacja choroby jest warunkiem jej skutecznej terapii. Zespół mięśnia gruszkowatego pojawia się u pacjentów dosyć rzadko, co nie oznacza że nie występuje. Może stanowić on skutek urazów, chorób, a nawet wad anatomicznych w odcinku krzyżowo – lędźwiowym w kręgosłupie.

Czym jest mięsień gruszkowaty?

Jak wiadomo, mięśnie umożliwiają nam poruszanie odmiennymi częściami ciała. Mięsień gruszkowaty to niewielki obszar tkanki mięśniowej, pełniący jednak ważną funkcję. Jego umiejscowienie można określić jako pośladkowe, za stawem biodrowym. Położenie to wyznaczają granice kości krzyżowej oraz większego krętacza uda. Przez mięsień gruszkowaty przechodzi nerw kulszowy, który stanowi najbardziej okazały nerw. Mięsień ten odpowiada za ruchy uda w biodrowym stawie.

Zespół mięśnia gruszkowatego – to powinieneś wiedzieć.

Dolegliwość znana jako zespół mięśnia gruszkowatego jest wynikiem ucisku włókien mięśni (które pozostają napięte) na nerw kulszowy. Do jej symptomów, które mogą być mylone z atakiem rwy kulszowej należą m.in. silnie odczuwany ból w rejonach bocznej strony uda, pośladków (szczególnie w momencie prostowania i unoszenia kończyny), drętwienie nogi w okolicach tego bólu, „uciekanie” stawu biodrowego w przeciwnym kierunku, wrażliwość na dotyk umiejscowionego z tyłu kolana nerwu piszczelowego. Dolegliwości mogą się wzmagać również podczas pozostawania przez dłuższy czas w pozycji siedzącej. Często zdarza się, że ból wraz z drętwieniem promieniuje w dół kończyny, co powoduje zmniejszenie ruchomości mięśni uda oraz utrudnia poruszanie się (wchodzenie po schodach, na podwyższenia etc). Na zespół mięśnia gruszkowatego częściej chorują kobiety, z uwagi na odmienną budowę anatomiczną. Wiek pacjentów plasuje się na ogół w przedziale 40 – 50 lat, choć zdarzają się przypadki młodszych osób cierpiących na tę dolegliwość. Czynnikami, które mogą to warunkować są m.in. nadwaga, a także nieprawidłowy sposób biegania bądź też użytkowanie niewłaściwego sprzętu podczas biegu (źle dobrane buty, korzystanie z nierównych tras, monotonia treningu na bieżni etc.).

Jak odróżnić inne schorzenia od zespołu mięśnia gruszkowatego? To warto wiedzieć.

Na wstępie warto zaznaczyć, iż rozpoznanie zespołu mięśnia gruszkowego jest utrudnione, ponieważ nie istnieje jeden precyzyjnie diagnozujący tę dolegliwość test. Dlatego też konieczne jest poddanie się szeregowi badań, połączonych z dogłębnym wywiadem. Do elementów diagnostyki należą m.in. badanie palpacyjne okolic mięśnia gruszkowego, testy określające siłę mięśniową oraz zakres ich długości, a także prowokacja bólu podczas wykonywania konkretnych ruchów. Czasami uzupełnia się te nieco prostsze metody o rezonans magnetyczny, test nerwowego przewodnictwa czy USG. Pozwala to wykluczyć takie schorzenia jak rwa kulszowa, przepukliny międzykręgowe czy przerosty mięśnia.

Terapia w zespole mięśnia gruszkowatego.

Jako, iż samo diagnozowanie jest problematycznie, wdrożenie adekwatnej terapii bywa niemożliwe. Niestety generuje to dalsze postępowanie dolegliwości. Tymczasem najważniejszy element leczenia stanowi kompleksowo przeprowadzana rehabilitacja. Sprowadza się ona do czynności mających za zadanie zmniejszyć ucisk mięśni na nerw kulszowy, poprzez ich rozluźnienie. Specjalista fizjoterapii może w tym celu stosować różnego rodzaju terapię manualną (głównie masaże), a także neuromobilizację. Istotnym punktem terapii jest też podejmowanie systematycznych ćwiczeń ruchowych, obejmujących głównie rozciąganie mięśni. Sukces terapii następuje, gdy ustają dolegliwości bólowe, a staw biodrowy i mięśnie uda wracają do pełnej ruchomości. Stan zapalny tkanek otaczających nerw kulszowy zostaje zredukowany, a mięśnie rozluźnione. Zdarza się, iż prócz wizyty u fizjoterapeuty konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego. Wspomniany stan zapalny można redukować stosując termoterapię bądź krioterapię, decydując się na ostrzykiwanie sterydami , a nawet stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne.

więcej: http://www.mobilemed.pl/zespol-miesnia-gruszkowatego-to-powinienes-wiedziec/


ultury.pl s-man.pl mobile.org