Pogrzeb online – pożegnanie z bliskimi w czasach pandemii    

133

 

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest wielką tragedią. Sytuacja jest szczególnie trudna, gdy nie możemy osobiście uczestniczyć w pogrzebie. Przebywanie z dala od miejsca pogrzebu czy pobyt w szpitalu – to tylko dwie z możliwych przyczyn uniemożliwiających uczestnictwo w tradycyjnej ceremonii. Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że pojawiły się kolejne. Mowa o kwarantannie, trosce o własne zdrowie i restrykcjach dotyczących liczby osób obecnych podczas pogrzebu. Wychodząc naprzeciw potrzebom bliskich, którzy mimo tych trudności chcą brać udział w ostatnim pożegnaniu, coraz więcej zakładów umożliwia transmisję pogrzebu online.

 

Jak wygląda uczestnictwo w pogrzebie online?

 

Na czym polega pogrzeb online? Jest to, najprościej mówiąc, transmisja na żywo z ceremonii pogrzebowej. Co należy zaznaczyć, dostęp do materiału wideo mają jedynie osoby zaproszone, posiadające specjalne hasło lub link. Gwarantuje to pełną prywatność. Transmisję można oglądać na wszelkiego typu urządzeniach: laptopach, komputerach stacjonarnych, a nawet smartfonach. Jedyne, co jest potrzebne to dostęp do Internetu oraz zaproszenie do uczestnictwa. Co ważne, wiele zakładów na życzenie rodziny zmarłego, może zapisać materiał wideo i przekazać go jako pamiątkę.

 

Jeszcze paręnaście miesięcy temu, część z nas zgodnie uznałaby pogrzeb online za coś bulwersującego, a nawet określiłaby go jako przejaw braku poszanowania dla zmarłego i tradycji. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że na wiele spraw musieliśmy spojrzeć z innej perspektywy, a co ważniejsze musieliśmy dostosować się do nowych warunków. Również w obliczu ostatniego pożegnania wielu z nas stanęło przed trudną sytuacją. Pogrzeb online stał się dla rodzin szansą na zjednoczenie się w trudnym czasie. Dzięki transmisji z ceremonii nie ma znaczenia, gdzie aktualnie się znajdujemy i czy nałożona jest na nas kwarantanna – możemy wziąć udział w pogrzebie bliskiej osoby.

 

Pogrzeb online, czyli udział w ceremonii na odległość

 

Pomimo tego, że w Polsce możliwość uczestnictwa w pogrzebie online to nowość oferowana przez zakłady pogrzebowe i początkowo wydawała się niektórym abstrakcyjna, grono osób ją doceniło. Przykładem firmy specjalizującej się w pogrzebach online jest http://adwentus.pl/pogrzeby-online/.  Misją takich zakładów jest przede wszystkim pomoc bliskim zmarłych. Dzięki nowoczesnym technologiom krewni i przyjaciele nadal mogą uczestniczyć w ceremonii pochówku, a jest to bardzo ważne także ze względu na sposób przeżywania żałoby.

 

 

·

krzesła na taras Leżaki do ogrodu zadaszenie tarasu zwijane