Pompa ciepła – zasada działania

4968

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak działają pompy ciepła? Jeśli nie, powinniście, bo pompy są rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale także oszczędnym.

Zasada działania pomp ciepła jest stosunkowo prosta do wytłumaczenia. Czerpią one ciepło z miejsca o niższej temperaturze, a potem tak otrzymaną energię wykorzystują do podgrzania wody albo ogrzewania domu.

Działanie pomp ciepła – wersja filmowa

A jak to przebiega dokładnie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym filmie:

Działanie pompy ciepła

Zasada działania polega na tym, że zimny płyn przepływa w rurach o wysokim przewodnictwie cieplnym (np. miedzianych) przez ciepłe, dolne źródło ciepła (grunt, woda, powietrze), nagrzewając się. Przepływa do sprężarki, w której podwyższa się ciśnienie i temperaturę płynu (przemiana adiabatyczna). Ciepło jest oddawane do górnego źródła ciepła (systemu grzewczego budynku). Następnie ciśnienie jest obniżane w zaworze rozprężnym dzięki czemu wraca on do pierwotnej bardzo niskiej temperatury. Proces trwa stale dzięki dostarczaniu niewielkiej ilości energii elektrycznej.

cytat za ekofachowcy.pl – pompy ciepła

Gdzie można wykorzystać pompy ciepła?

Pompy ciepła można z powodzeniem wykorzystać zarówno do ogrzewania budynku, jak i podgrzewania wody. Warto jednak wiedzieć, że podgrzewanie wody do temperatury wyższej niż 60 stopni jest po prostu nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że pompy ciepła świetnie sprawdzają się jako jeden z elementów złożonych systemów grzewczych – na przykład wtedy gdy uzupełnione zostaną o ogrzewanie niskotemperaturowe takie jak chociażby układy ogrzewania podłogowego.

Ile można zaoszczędzić?

W zależności od specyfiki wybranej przez nas pompy ciepła, jej sprawności oraz takich czynników jak chociażby izolacja budynku i rodzaj wykorzystanych w jego budowie materiałów możemy zaoszczędzić na kosztach ciepła aż od 15 do 50 proc. wydawanej wcześniej kwoty.

·

tanmeble.com.pl lebukowe.info ari.pl