Przebieg, symptomy i sposoby leczenia endometriozy

490

Endometrioza to stan, w którym tkanka, podobna do wyściółki macicy, rośnie w innych częściach ciała. Podczas normalnego cyklu menstruacyjnego jajniki wytwarzają hormony, które sygnalizują gęstnienie macicy. Wówczas endometrium gromadzi się w przygotowaniu do otrzymania zapłodnionego jaja. Jeśli jajeczko nigdy nie zostanie zapłodnione, prowadzi to do menstruacji lub zerwania podszewki.

Przebieg endometriozy

U kobiet z endometriozą tkanka wyściółkowa wyrasta poza macicą. Zgubiona tkanka reaguje na hormony poprzez zgrubienie i zrzucanie w każdym cyklu menstruacyjnym. Jednak grubsza tkanka znajduje się poza macicą, więc nie jest w stanie przejść przez pochwę i wydostać się z organizmu. Przepływ endometrium jest następnie uwięziony i może powodować stan zapalny i ból. Zrosty lub blizny mogą tworzyć się i przylegać od jednego narządu do drugiego. Choroba może nawet spowodować zamknięcie jajowodów, co jest niebezpiecznym objawem endometriozy, ponieważ może prowadzić do niepłodności. Uważa się, że 40 procent do 60 procent kobiet, które mają bardzo bolesne okresy, również cierpi na endometriozę, podobnie jak 20 do 30 procent kobiet, które nie są w stanie zajść w ciążę.

Objawy endometriozy

W przypadku choroby takiej jak endometrioza leczenie opiera się głównie na zwalczaniu symptomów. Ponieważ u wielu kobiet objawia się ona jedynie subtelnymi sygnałami lub brakiem rozpoznań klinicznych ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów endometriozy. Tkanka endometrium lub implanty mogą rosnąć na zewnątrz macicy lub w ścianie jajowodu. U wielu kobiet progresja objawów endometriozy jest powolna, rozwija się przez wiele lat. Każda kobieta doświadcza innego zakresu bólu, co może utrudniać diagnozę. Ból zaczyna się zazwyczaj w dolnej części brzucha i nasila się w okresie menstruacji lub stosunku płciowego kobiet. Gdy ból staje się ostrzejszy, może zacząć promieniować na brzuch, plecy i nogi. Wówczas często jest opisywany jako ból przypominający skurcz.

Leki na endometriozę

W przypadku schorzenia takiego jak endometrioza leczenie polega na stosowaniu różnych metod. Obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę, ale stosuje się różne sposoby leczenia w celu złagodzenia objawów. Jednak niektóre opcje leczenia, takie jak terapia hormonalna, mogą zwiększać ryzyko długotrwałej niepłodności i raka. Jeśli objawy endometriozy staną się zbyt poważne, zabiegi chirurgiczne mogą okazać się konieczne. Na szczęście istnieją naturalne środki na endometriozę, które można wykorzystać przed przejściem na leczenie hormonalne lub inwazyjne zabiegi chirurgiczne.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.

· · ·