Przekroczenie granic obrony koniecznej

1491

Nieodpowiednia samoobrona może wiązać się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą przekroczenie granic obrony koniecznej. Media regularnie donoszą o przypadkach, gdzie osoba broniąca się przed napaścią została oskarżona o złamanie prawa. Czym jest przekroczenie granic obrony koniecznej?

Gdy granice zostają przekroczone…

Obok tematu obrony koniecznej zawsze krąży zagadnienie granic wspomnianej obrony. Stawiane pytania zazwyczaj wiążą się z tym, czy podjęta obrona była adekwatna i proporcjonalna do intensywności zamachu, zagrożenia. Statystycznie, w wielu przypadkach działania obronne okazywały się jednak zbyt intensywne w stosunku do zagrożenia. Obrona musi być współmierna do ataku i wystarczająca tylko i wyłącznie do jego odparcia. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a na jego ocenę wpływa także siła, intensywność, poziom niebezpieczeństwa zamachu oraz skoordynowanie działań obronnych z atakiem.

Czy istnieje precyzyjna granica obrony koniecznej?

Jednolite i dokładne ramy granic obrony koniecznej tak naprawdę nie istnieją. Zagadnienie obrony koniecznej nieraz wśród prowadzących dyskusję wywołuje wiele niezgodności. Przekroczenie granic obrony koniecznej poprzez niewspółmierny sposób obrony do ataku nazywa się ekscesem intensywnym. Pojęcie ekscesu ekstensywnego wiąże się natomiast z przedwczesną lub zbyt późną obroną – zachodzi, gdy obrona nie była skoordynowana z atakiem.
Przekroczenie granic obrony koniecznej skutkuje tym, iż działania osoby, która się broniła, stają się przestępstwem. Polskie prawo dopuszcza jednak w wyjątkowych sytuacjach do nadzwyczajnego złagodzenia kary lub całkowitego odstąpienia od wymierzenia kary.

Art. 25 KK. § 3: Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

Przekroczenie granic obrony koniecznej a społeczna szkodliwość czynu

Sytuacja przekroczenia granic obrony koniecznej w większości przypadków wiąże się z mniejszą społeczną szkodliwością niż dokonanie identycznego czynu w innym przypadku niż obrona konieczna. Na ocenę społecznej szkodliwości czynu ma wpływ wiele czynników takich jak stan emocjonalny, strach oraz gniew.


-iso.pl cznauroda.pl https://gayer.com.pl/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje-z-nuta-industrialna/