Przydomowe szambo – co warto wiedzieć?

193

Każdy właściciel domu musi zapewnić swojej posiadłości prawidłowy odpływ ścieków. Gdy z jakichkolwiek powodów nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej, powszechnie stosowane są – poza oczyszczalniami – różna rodzaje szamba. Nazwą tą określa się bezodpływowe, montowane pod ziemią, szczelne zbiorniki, w których gromadzone są wszystkie nieczystości. O tym, gdzie zlokalizowane będzie szambo, najlepiej zdecydować już w momencie planowania budowy domu i przygotowań do tego procesu. Brak wcześniejszego uwzględnienia takiego zbiornika na terenie działki wymaga zazwyczaj dodatkowych formalności i pozwoleń na jego montaż. Trzeba przy tym mieć na uwadze fakt, że właściciele posesji, które mogą być podłączone do sieci kanalizacyjnej, często uzyskują odpowiedź odmowną. Warto także uwzględnić rozmaite kwestie związane z ulokowaniem szamba. Przepisy nakazują bowiem zachować odpowiednie odległości m.in. od budynku zamieszkałego przez ludzi czy od studni.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się dziś gotowe szamba betonowe

Ich główną zaletą jest cena, dość łatwy montaż i szeroka oferta tego typu produktów. Firmy, które zajmują się produkcją szamba betonowego, dają swoim klientom możliwość dość dużego wyboru (pojemność, wymiary, ilość komór itp.). Ponadto w ramach usługi całość dostarczana jest na miejsce i instalowana, zatem nie ma kłopotu z transportem, choć trzeba oczywiście pamiętać, że montaż wymagać będzie odpowiedniej przestrzeni na sprzęt i maszyny (jak np. dźwig). Warto dodać, że szamba betonowe są również bardzo solidne i odporne na różnorodne czynniki. Dzięki temu właściciel działki może korzystać z tego typu zbiornika przez naprawdę długi czas.

Oczywiście gotowe szamba betonowe nie są jedyną opcją

Część osób decyduje się na wersje ekologiczne z tworzywa sztucznego. Dawniej popularne były również modele budowane z kręgów, choć dziś stosuje się je znacznie rzadziej – głównie z uwagi na większe ryzyko występowania awarii niż w przypadku szamba betonowego.

Zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniami oraz możliwościami, jakie proponujemy w firmie Anibud szamba betonowe Wrocław. Posiadamy szerokie doświadczenie oraz długoletnią praktykę.

·