Przygotowania do skituringu

89

Skituting cieszy się coraz większą popularnością w Polsce i na całym świecie. Nie wolno jednak zapominać o tym, że jest to sport, który wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Każdy, kto chciałby rozpocząć przygodę ze skituringiem, powinien skrupulatnie się do tego przygotować!

Niebezpieczeństwa na trasie

W wyższych górach, ryzyko lawiny jest czasami bardzo wysokie. Dlatego też skiturowcy powinni być przygotowani na taką ewentualność. Bardzo ważne jest, aby mieć przy sobie detektor, oraz sondę, które mogą uratować życie osobie przysypanej przez lawinę. Urządzenia te nadają sygnał oraz pomagają w zlokalizowaniu poszkodowanego.Kolejnym niebezpieczeństwem na trasach skiturowych jest groźny upadek. Może zdarzyć się tak, że wypadek na nartach kończy się poważną kontuzją, na przykład złamaniem ręki lub nogi. Z tego powodu, nigdy nie powinno się wyruszać na wyprawę samemu. W górach często brakuje zasięgu, dlatego też w sytuacji kiedy zdarzy się wypadek, telefon może okazać się bezużyteczny.Wybierając się na trasy skiturowe, trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu ciała w celu uniknięcia poważniejszych kontuzji. Absolutną podstawą jest kask, a także ochraniacze, przede wszystkim na łokciach oraz kolanach. Niezbędne jest także zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożne przemieszczanie się po nieznanych, niepewnych terenach.

Przygotowanie do wyprawy

Zanim narciarz zdecyduje się wybrać na trasę skiturową, powinien zdobyć istotną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa. Ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale również praktyczna! Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalne szkolenie, przeprowadzone przez doświadczonego instruktora. Na szczęście, takich szkoleń jest już obecnie coraz więcej, gdyż rośnie zainteresowanie nimi. Szkolenie ze skituringu może być przeprowadzone w przyspieszonym tempie i trwać zaledwie jeden dzień, ale osoby o niewielkim doświadczeniu w jeździe na nartach, powinny skorzystać z kilkudniowego szkolenia.Przygotowując się do wyprawy koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim wyposażeniu – dobrych butach skiturowych, fokach, a na trudniejszych trasach także raczkach. Warto mieć także ze sobą mapę, która usprawni nawigację. Oczywiście, to tylko podstawowe wyposażenie, które musi posiadać każdy skiturowiec. Odpowiednie przygotowanie jest niezwykle ważne, gdyż może nawet uratować życie!

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska.

·