Regeneracja DPF – na czym polega?

384

Filtry dpf jak powszechnie wiadomo montowane są praktycznie we wszystkich autach z silnikami Diesla. Regeneracja dpf najprościej rzecz mówiąc pozwala usunąć nagromadzone w filtrze cząsteczki popiołów i sadzy, które niestety powodują zapychanie. Bez systematycznej regeneracji dpf można doprowadzić do bardzo poważnych awarii całego układu wydechowego. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się na czym polega regeneracja filtra cząstek stałych.

 

Dlaczego regeneracja filtra dpf jest tak bardzo ważna?

Chcąc uniknąć bardziej kosztownych napraw w przyszłości należy zadbać o swój samochód i jego żywotność. Kontrola naszego filtra cząstek stałych pozwoli utrzymać dynamiczność i efektywność naszego samochodu. Twoje zużycie paliwa się unormuje, praca silnika będzie stabilna nie powodując nadmiernego hałasu, jak i również elektryka w samochodzie nie będzie powodowała więcej psikusów.

 

Na czym polega czyszczenie dpf?

W dzisiejszych czasach najpopularniejszą metodą czyszczenia dpf jest oczywiście systematyczne wypalanie dpf. Mowa tutaj oczywiście o regeneracji pasywnej, która w dużym stopniu opiera się głównie na katalitycznym spalaniu zgromadzonej sadzy. Pamiętać należy o tym, że skuteczna regeneracja dpf możliwa jest jedynie przy osiągnięciu temperatury powyżej 600°C. Warta uwagi jest także aktywna regeneracja filtra dpf, która z kolei polega na zmianie trybu pracy silnika. Z praktycznego punktu widzenia zmiana ta ma na celu zwiększenie emisji dwutlenku węgla, który odpowiedzialny jest za utlenianie sadzy w filtrach dpf. Największą wadą wypalania jest to, że w ten sposób można oczyścić jedynie sadzę. W filtrach może gromadzić się na przykład olej silnikowy, który niestety jest uodporniony na wypalanie.

 

Regeneracja dpf w profesjonalnym warsztacie od A do Z

Przy dużych zanieczyszczeniach niezbędna jest oczywiście specjalistyczna regeneracja filtrów dpf, którą można wykonać jedynie w profesjonalnych warsztatach. Kompleksowe czyszczenie filtrów dpf polega na całkowitym wymontowaniu filtrów z auta. Nowoczesne warsztaty posiadają specjalne maszyny do czyszczenia dpf, dzięki czemu są w stanie przywrócić do życia nawet bardzo zaniedbane filtry dpf fap. Podczas czyszczenia maszynom do filtrów cząstek stałych dpf podłącza się specjalny adapter, dzięki któremu można dokładnie ocenić przepustowość. W pierwszym etapie czyszczenia dpf korzysta się z pomocy wody pod ciśnieniem, która bardzo dobrze radzi sobie z sadzą i popiołem. Dopiero po tym etapie wykonuje się czyszczenie filtra dpf zgodne z przepływem spalin. Doświadczeni mechanicy korzystają z pomocy specjalnych środków, które są w stanie zmiękczyć nagromadzony brud, dzięki czemu można pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Każda regeneracja filtra cząstek stałych zakończona jest dokładnym osuszaniem filtrów za pomogą gorącego powietrza. Po regeneracji, dzięki wspomnianemu wcześniej adapterowi można ponownie sprawdzić przepustowość filtrów. Regeneracja dpf zakończona jest oczywiście montażem filtrów w układzie wydechowym.

 

O czym należy pamiętać?

Po regeneracji dpf niezbędne są oczywiście stosowne zmiany ustawień. Ważne jest przede wszystkim to, aby poinformować sterowniki danego pojazdu o usunięciu wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki regeneracji filtra można nie tylko odzyskać ich dawne właściwości, ale również odpowiednio je zabezpieczyć przed szkodliwymi substancjami.

Dodatkowe informacje: Zapchany DPF objawy

Potrzebujesz zregenerować swój DPF?
Napisz lub zadzwoń:
biuro@vag-expert.pl
+48 33 4321 444
+48 669 20 30 40 lub +48 669 200 040

Home

· ·