Terapia zachowawcza i operacyjna endometriozy

1368

Leczenie endometriozy jest postępowaniem długookresowym i wymagającym odpowiedniego rodzaju współpracy pomiędzy lekarzem ginekologiem, a pacjentką. Niestety, ale bardzo często endometrioza rozwija się i ulega progresji, co daje przewagę innym, bardziej inwazyjnym metodom leczenia. W takiej chorobie, jak endometrioza leczenie związane jest z wieloma czynnikami. Trzeba zawsze uwzględnić zawsze wiek pacjentki, chęć posiadania dzieci, tolerancję dla typów leczenia oraz ewentualne ryzyko progresji.

Podstawowe informacje o endometriozie

Endometrioza jako schorzenie ginekologiczne dotyka szczególnie kobiet w wieku prokreacyjnym. Bezpośrednią przyczyną występowania schorzenia jest ucieczka komórek endometrium poza miejscem ich naturalnego występowania. TO położenie, określane również jako ektopiczne jest przyczyną pojawiania się charakterystycznych i bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Często choroby jednak je ignorują, zrzucając je na karb standardowych objawów występowania krwawienia miesięcznego. Często pierwszym bodźcem do wizyty u lekarza jest sytuacja, w której to endometrioza prowadzi do niepowodzeń rozrodczych.

Objawy endometriozy to:
– silne krwawienie miesiączkowe,
– bolesne miesiączki,
– przewlekłe bóle miednicy,
– zaburzenia płodności,
– ból w trakcie stosunku,
– ból w trakcie defekacji i oddawania moczu,
– krwawienia towarzyszące bólowi w trakcie stosunków płciowych.

Jak to diagnozować i leczyć?

Standardowe rozpoznanie endometriozy stawiane jest na podstawie wywiadu oraz pomocniczych badań, do których należy oznaczanie stężenia antygenu Ca-125. Dla pełnej diagnozy wykonuje się badanie laparoskopowe jamy brzusznej.

Leczenie oparte jest na terapii hormonalnej, ze szczególnym uwzględnieniem leków ograniczających wydzielanie gonadotropin, a więc i zmniejszających intensywność podziałów i rozrost endometrium. W chorobie, jaką jest endometrioza leczenie musi być przewlekłe i dostosowane bezpośrednio do sytuacji liczniej pacjentki. Dla ograniczania samego bólu w trakcie menstruacji, wystarczy zastosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Gdy jednak dolegliwości są nasilone i postępują, konieczne okazuje się leczenie bardziej agresywne, a nawet operacyjne. Operacja polega na usuwaniu ognisk chorobowych, uwalnianiu zrostów, co poprawia znacząco płodność. Gdy pacjentka nie chce mieć już dzieci, można rozważyć zabieg histerektomii z usunięciem jajników, co eliminuje schorzenie całkowicie. Niemniej jednak jest to postępowanie bardzo agresywne i warto rozważyć pewne alternatywne metody postępowania.

Więcej roboty na miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.

·