Uzupełnianie ubytków w łukach zębowych

2377

Ubytki w szczęce nie tylko szpecą, ale i wpływają na nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że brak zęba nie równa się b się brakowi problemów. Brak nawet jednego zęba sprawia, że zmienia się ułożenie innych zębów: tracą one naturalne podparcie, rozchodzą się na boki, w skrajnych przypadkach mogą zacząć się chwiać i wypadać!

Braki w uzębieniu wpływają także na wygląd naszej szczęki oraz sposób mówienia. Kiedy brak jest więcej zębów dziąsła zaczynają się zapadać.

Powodem wypadania zębów może być wypadek lub też choroba – najczęściej zęby tracimy jednak ze starości. Kiedy jednak zębów brakuje w młodym wieku najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie ubytku. Wpłynie to na wygląd naszego uśmiechu, samopoczucie oraz zdrowie!

Mosty, implanty

Do niedawna najpopularniejszą metodą uzupełniania ubytków było stosowanie mostów oraz koron. Wraz z rozwojem stomatologii coraz częściej proponowane są jednak implanty. W przypadku mostów konieczne było piłowanie zębów sąsiadujących z ubytkiem.

W przypadku implantów zębów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Podczas pierwszej wizyty konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego całego łuku. Na jego podstawie lekarz określa, czy nie ma ubytku w kości i czy implant ma szansę na wrośnięcie. Dopiero po pozytywnej decyzji można przystąpić do leczenia. Pierwszym krokiem jest rozcięcie dziąsła oraz odpowiednie umieszczenie implantu. Proces wrastania może trwać ok. 2-3 miesięcy. W tym czasie goi się także rana. Po tym czasie konieczna jest kontrola stomatologiczna – lekarz ocenia, czy implant wrósł. Jeśli opinia jest pozytywna możliwe jest przystąpienie do kolejnego etapu leczenia, tj. do dobrania korony implantu oraz uzupełnienie ubytku. Korona implantu tworzona jest z materiałów o podwyższonej odporności na łamanie czy kruszenie. Korona umieszczana jest na implancie.

·

zobacz uliffeart.org hesterbeergals.com