W czym pomaga program księgowy?

2531

Każde przedsiębiorstwo, nawet to niewielkie powinno wygospodarować pewną kwotę na zatrudnienie księgowego. Oprócz tego warto jednak mieć także program księgowy. Dlaczego warto go zakupić mimo współpracy z biurem rachunkowym i w czym właściwie może nam on pomóc?

Monitorowanie

Jeśli wprowadzamy do programu księgowego wszystkie nasze firmowe wydatki i wpływy, możemy za jego pomocą w prosty sposób monitować, jak prezentuje się nasz obecny budżet. Powinniśmy przyglądać się jemu regularnie i, w razie potrzeby, wprowadzać niezbędne zmiany, które zmniejszą wydatki, a zwiększą zyski.

Rozliczenia, inwentaryzacje

Bossplus.pl – program księgowy jest także wręcz niezbędny, kiedy przychodzi czas na rozliczenie miesięczne, roczne czy inwentaryzację. Jeśli przykładaliśmy się do wprowadzania w niego danych i w pełni zgadzają się one ze stanem faktycznym, spis towarów otrzymamy bardzo szybko i prosto. Będzie to dla nas ogromna pomoc podczas remanentu.

Zamówienia

Szybki podgląd stanów magazynowych, a także ilości towarów na półkach może nam natomiast znacznie ułatwić proces składania zamówień. Niektóre programy posiadają także dodatkowe funkcje, które wiążą się z sygnalizowaniem o towarach, których zaczyna brakować. Niskie stany magazynowe czasem zaznaczane są na czerwono albo otrzymujemy specjalny komunikat.

Faktury

Przy pomocy programu księgowego niezwykle szybko wystawimy także faktury. Korzysta on zazwyczaj z pewnego schematu, my dopisujemy zakupy i dane klienta. W ten sposób w kilka chwil można wystawić fakturę.

Sprawdzanie

Jeśli dokładnie monitorujemy nasz budżet za pomocą specjalnego programu, widzimy także, czy nasze obliczenia zgadzają się z tym, co robi dla nas księgowy. Jeśli zatrudniamy nową osobę i jeszcze nie zyskała ona naszego zaufania, w ten sposób możemy sprawdzić, czy jest uczciwa i solidnie wykonuje swoją pracę. Nie biegnijmy jednak z awanturą do naszego biura rachunkowego, jeśli tylko zauważymy jakąś nieścisłość. Pamiętajmy, że my także mogliśmy się pomylić – sprawdźmy zatem w pierwszej kolejności tę ewentualność. Jeśli natomiast mamy wątpliwości co do pewnych liczb na rozliczeniach dostarczanych przez księgowego, które nie zgadzają się z naszymi obliczeniami, nie bójmy się zadawać licznych pytań. Jednym z zadań biura rachunkowego jest bowiem właśnie rozjaśnianie zawiłości prawa podatkowego.

Nie ma zatem wątpliwości, że program księgowy jest bardzo potrzebny w każdej firmie – zarówno tych, które zatrudniają profesjonalnych księgowych, jak i takich, które tego nie robią.

·