Węgiel workowany czy luzem – co kupić?

79

Węgiel możemy zakupić obecnie w dwóch wariantach – jako pakowany w worki lub też luzem. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Na co warto się zdecydować?

Węgiel nadal jest chętnie wybieranym paliwem w polskich domach. Stosowany jest zarówno w starszego typu kotłach, jak również w tych nowocześniejszych, spełniających odpowiednie normy.

Aby w domu było ciepło, warto wybrać dobrej jakości węgiel sprzedaż tego typu paliwa prowadzona jest aktualnie przez wiele punktów – składy opału, bezpośrednio przez kopalnie, a nawet przez markety.

Gdy chcemy zakupić węgiel, możemy spotkać się z dwoma propozycjami – możemy wybrać węgiel luzem albo kupić węgiel w workach. Co sprawdzi się lepiej?

Węgiel workowany – plusy i minusy

W tym przypadku mamy do czynienia z węglem pakowanym w osobne worki. Najczęściej mają one około 20-25 kg, czyli są łatwe w transporcie. Możemy samodzielnie zważyć worki, aby mieć pewność, że rzeczywiście zawierają deklarowaną ilość opału.

Nie trzeba od razu zamawiać tony lub kilku ton węgla, ponieważ węgiel w workach możemy kupować na sztuki. Możemy wtedy na bieżąco uzupełniać zapasy. To sprawdzony wybór także wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca do przechowywania opału. Pakowany węgiel można łatwo składować – nie zajmuje dużo miejsca i nie brudzi.

Jeśli chcemy kupić węgiel workowany Poznań to jedno z wielu miast na mapie Polski, gdzie można go dostać. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać do niej słowa takie jak „węgiel workowany Poznań”, aby sprawdzić, gdzie można dokonać zakupu.

Głównym minusem węgla w workach jest jego nieco wyższa cena niż w przypadku węgla luzem.

Węgiel luzem – plusy i minusy

Druga opcja to węgiel kupowany luzem. W tym przypadku najczęściej zamawiamy go w ilości liczonej tonami.

Węgiel jest dostarczany samochodem dostawczym i wsypywany do kotłowni lub wysypywany na podwórku i potem należy samemu przetransportować go do kotłowni, co może jednak zajmować dużo czasu, powodując też duże zanieczyszczenie. Musimy mieć zatem odpowiednią powierzchnię na dużą ilość opału.

Gdy chcemy kupić węgiel luzem, warto wybrać sprawdzonego sprzedającego. Zdarzają się oszustwa na wadze, czyli klient otrzymuje mniej węgla niż deklarowana ilość.

Jeżeli wybieramy taki węgiel sprzedaż będzie związana z niższą ceną niż za ten workowany – to główny plus węgla luzem.

· ·