Zawory rozdzielające - ważna funkcja!

Zawory rozdzielające – ważna funkcja!

557

Pomimo tego, że układy pneumatyczne są coraz powszechniej wykorzystywane nie tylko w przemyśle ciężkim, ale z powodzeniem wchodzą do sprzętów codziennego użytku, to rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, który element tych układów jest najważniejszy i bez którego elementu nie moglibyśmy mówić i pneumatyce. Co jest tym elementem?

Zanim przejdziemy do wskazania konkretnego elementu odpowiadającego za coraz powszechniejsze wykorzystanie pneumatyki warto uświadomić sobie, że dzisiaj układy pneumatyczne znajdziemy w wielu branżach – począwszy od przemysłu ciężkiego, poprzez motoryzację, a skończywszy na wielu domowych układach, w których pneumatyka służy między innymi jako układ sterujący dla innych sprzętów.

Co jest ważne? Zawory rozdzielające!

Najważniejszym elementem z punktu widzenia niemal każdego układu pneumatyczne są wszelkiego rodzaju zawory rozdzielające, które dają nam możliwość budowania układów bardziej skomplikowanych niż wyłącznie działające w systemie zero-jedynkowym. Dzięki różnorodności układów rozdzielających dostępnych na rynku można budować układy pneumatyczne, które sprawdzą się w każdych warunkach.

Różnorodność zaworów rozdzielających

Na czym polega jednak sama różnorodność zaworów rozdzielających? Przede wszystkim różnica polega na ilości wyjść oraz wejść danego zaworu rozdzielającego. Najpopularniejsze na rynku są zawory 2-drogowe, jednak zarazem dają one najmniej możliwości ich adaptacji. Bez większych problemów w każdym sklepie z częściami do układów pneumatycznych powinniśmy dostać nawet zawory 5-cio drogowe. W przypadku większych zaworów rozdzielających, bądź układów wejść i wyjść bardziej skomplikowanych, może konieczne być złożenie wcześniejszego zamówienia i ściągnięcie danego zaworu rozdzielającego z magazynu lub hurtowni.

Zawory rozdzielające na zamówienie?

Wbrew pozorom na rynku istnieją firmy, które zajmują się wyłącznie zaworami rozdzielającymi jako jedynym elementem układów pneumatycznych. W ich asortymencie znajdziemy nie tylko największy zakres gotowych zaworów, ale także będziemy mogli zlecić wykonanie zaworu rozdzielającego zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami. Indywidualność może polegać na szerokości punktów przepływu czynnika, ilości dróg, kątów wyjścia poszczególnych dróg czy na wyborze sposobu sterowania danym zaworem rozdzielającym.

Warto mieć jednak na uwadze, że indywidualna produkcja danego zaworu jest przeważnie znacznie droższa niż przeprojektowanie całego układu pneumatycznego i zastosowanie ogólnodostępnych zaworów rozdzielających. W kierunku indywidualnych rozwiązań warto spoglądać wyłącznie wtedy, gdy jest to uzasadnione warunkami wykonania konkretnej instalacji pneumatycznej.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP