West highland white terier

4455

Terriery tej rasy wywodzą się ze Szkocji. Wyróżnia je wyjątkowy, śnieżnobiały kolor. Dawniej używano west highland white terrierów jako psów myśliwskich w typie norowców, jednakże od połowy ubiegłego wieku zdobyły szerszą popularność głównie jako psy domowe. W Polsce ich występowanie jest dość liczne – zaraz po yorkshire terrierach stanowią najchętniej wybieraną odmianę tych psów. West highland white terier posiada wyjątkowy charakter. Nie sposób nie zauważyć, iż ich inteligencja, w porównaniu do innych ras jest o wiele wyższa. Psy nie tylko szybko uczą się nowych umiejętności, lecz także są w stanie wykorzystywać je „po swojemu”. Niezwykła spostrzegawczość sprawia, że są one w stanie powtórzyć zachowanie, które wcześniej (tylko raz) spodobało się opiekunowi. Dotyczy to zwłaszcza metod proszenia o cokolwiek, bądź też zdobywania uwagi (i podziwu) właściciela. Psy te uwielbiają być w centrum uwagi – nie warto więc ich ignorować.

Przy wychowaniu psa tej rasy należy pamiętać, że mimo, iż cechuje ją przywiązanie do właściciela i inteligencja, to czworonogom nie brakuje też…dumy. Stąd najlepsze efekty tresury można osiągnąć dzięki pozytywnym wzmocnieniom. Zbyt częste karcenie czy zwracanie uwagi sprawia, że terriery mogą się niecierpliwić i postępować dokładnie odwrotnie, niż byśmy sobie tego życzyli.

Jednocześnie samotność zdecydowanie nie odpowiada tym psom. Potrzebują częstego kontaktu z właścicielem, ale też zajęć, które rozładują ich wyjątkową aktywność. Ruch i częste zabawy są niejako gwarancją, że nasz west highland white terier będzie psem szczęśliwym. Nie warto sugerować się jedynie uroczym wyglądem terriera. Zdarza się mu bowiem, że sprawia pewne problemy „wychowawcze” – można do nich zaliczyć przekopywanie grządek w ogrodzie (jeśli odezwie się natura norowca), a także niszczenie przedmiotów w domu (gdy zostanie zbyt długo pozostawiony sam i bez zajęcia).

Decydując się na west highland terriera musimy wiedzieć, iż pielęgnacja psów tej rasy wcale nie należy do najprostszych. Przede wszystkim, są to psy, które często przejawiają problemy z atopowym zapaleniem skóry, mogą też cierpieć na napady drgawkowe całego ciała, o niepoznanej dotąd etiologii. Westie są narażone również na występowanie osteopatii czaszkowo – szczękowej, która powoduje trudności w jedzeniu i opuchliznę pyszczka – a to wymaga rozwiązania operacyjnego. Jako, iż psy są niezwykle ruchliwe, należy uważać by nie doszło do urazów stawów czy kości.

Szczególną uwagę na co dzień musimy zwracać na sierść psa – trzeba ją regularnie trymować i czesać, by zachowała swój śnieżnobiały odcień oraz formę. Zabiegi te mają również znaczenie zdrowotne. Za pewną ciekawostkę można uznać fakt, iż west highland white terrier z uwagi na swoją wyjątkową urodę często wykorzystuje się w reklamach, na etykietach produktów, mało tego, wizerunek psa wykorzystano nawet na jednej z bardziej znanych whisky w Szkocji.

Więcej: http://www.royal-canin.pl/hodowle/psy/west-highland-white-terrier

·