Leczenie narkomanii — tradycyjne leczenie czy innowacyjne metody?

2045

Leczenie narkomanii to proces bardzo długotrwały, który swoim zasięgiem obejmuje bardzo wiele sfer ludzkiego życia — od tej fizycznej, przez psychiczną, a kończąc na społecznej. Mimo ogromnego zaangażowania wielu specjalistów tradycyjne metody wychodzenia z nałogu często zawodzą, przez co naukowcy wciąż starają się opracować alternatywne sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach — jakie to metody oraz czy mają one szansę na powodzenie ?

Leczenie narkomanii — metody tradycyjne

Zacznijmy od początku, a więc od tego, jak aktualnie leczy się osoby uzależnione od narkotyków. Podstawowym etapem jest oczywiście odtrucie organizmu oraz przywrócenie mu równowagi, która została utracona wskutek nałogu. Jest to niezwykle trudne i bolesne doświadczenie dla osoby uzależnionej — odbywa się ono pod nadzorem specjalistów. Głód narkotykowy to tak silne odczucie, że praktycznie nikt, indywidualnie nie jest sobie w stanie z nim poradzić — żeby odnieść sukces, konieczne są odpowiednie warunki oraz opieka nad pacjentem. Dopiero po takim odtruciu, z udziałem lekarzy, ustalany jest odpowiedni plan terapeutyczny, a więc terapia indywidualna lub grupowa, jak również różnego rodzaju formy psychoedukacji czy leczenia farmakologicznego. Tego rodzaju leczenie, mimo że trwa bardzo długo, bardzo często kończy się porażką i chory znów wraca do nałogu. Ta smutna rzeczywistość skłania więc do szukania nowych rozwiązań, które mogłyby pomóc w przypadku osób odpornych na działanie terapii tradycyjnych.

Narkomania kontra nauka — czy stymulacja mózgu jest w stanie pomóc uzależnionym?

Przeprowadzone przez naukowców eksperymenty wykazują, że stymulowanie odpowiednich obszarów mózgu prądem elektrycznym daje dobre efekty nie tylko w walce z depresją, gdzie metoda jest już od dawna stosowana, ale ma również szansę pomóc osobom uzależnionym. Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, w skrócie TMS to metoda nieinwazyjna, która przeznaczona jest do stymulacji neuronów w odpowiednich płatach mózgu. Pozytywne wyniki testów z wykorzystaniem tej metody przeprowadzone we Włoszech skłaniają do tego, aby prowadzić dalsze badania, ponieważ istnieje realna szansa na uzyskanie niezwykle zadowalających wyników w walce z różnymi formami uzależnień, nie tylko tych od narkotyków.

Choć metoda ta wielu może wydawać się nieco kontrowersyjna, w końcu chodzi o ingerencję w działanie ludzkiego mózgu, to w przypadku wielu osób może być jedyną szansą na odzyskanie kontroli nad własnym życiem, kiedy tradycyjne próby wyjścia z nałogu kończą się porażką.

Źródło: https://mrh.center/specjalizacja/leczenie-narkomanii/

·