ABC podróżnika: gdzie znaleźć gniazda elektryczne w pociągu lub autokarze?

50168

Wielu z nas często podróżuje, zaś przemieszczając się, niejednokrotnie korzystamy przed długie godziny z laptopa, czy też po prostu chcemy podłączyć telefon komórkowy do ładowarki. Jak sobie poradzić, gdy jesteśmy w drodze, a nagle braknie nam prądu? Podczas długiej podróży pociągiem, czy też autokarem (np. linii Polski Bus), sprawdźmy czy w pobliżu nie znajduje się działające gniazdko elektryczne!

Jest moc! Gniazdka elektryczne w popularnych środkach transportu

Choć PKP (Polskie Koleje Państwowe) jest przewoźnikiem, z którego usług wielu pasażerów coraz częściej woli zrezygnować na rzecz np. samochodu czy jazdy busami, pamiętajmy, że podróż pociągiem zapewnia nam sporą swobodę. Nie tylko możemy stać całą drogę przy otwartym oknie na korytarzu, ale też z pewnością znajdziemy w wagonach lub w przejściu gniazdko elektryczne, które całkiem sprawnie działa. Teraz tylko wystarczy podłączyć zasilacz od laptopa i już możemy urządzić sobie maraton filmowy z naszymi ulubionymi produkcjami. dzięki temu, z pewnością nie będziemy się nudzić nawet w wyjątkowo długiej i uciążliwej podróży!

Jakie linie kolejowe oferują pasażerom gniazda elektryczne?

Pociągi Intercity wyróżniają się bodajże najwyższym standardem przewozu. Zarówno w pierwszej, jak też w drugiej klasie, podróżni mają do dyspozycji przestronne wagony z wygodnymi przedziałami. Kontakty zwykle działają, i to zarówno w wagonie wyższej, jak też niższej klasy. W tym przypadku można powiedzieć, że obowiązuje zasada „you get what you’ve paid for” (pol. dostajesz to, za co zapłaciłeś), gdyż bilety IC, EuroCity oraz Express Intercity są relatywnie najdroższe spośród wszelkich karnetów na przejazdy koleją. Podobna sytuacja ma miejsce w wagonach sypialnych na dłuższych trasach – podróżni zazwyczaj potrzebują naładować nocą telefon, zaś pora spoczynku to idealny czas na uzupełnienie poziomu energii komórkowych akumulatorków litowo-jonowych. Linie Regio Ekspres mają właściwie identyczną politykę, jeśli chodzi o sprawny dostęp do elektryczności, a w dodatku oferują podróżnym dostęp do wi-fi w cenie przejazdu.

TLK lub Interregio – jak wygląda sytuacja z dostępem do prądu?

Większość pasażerów nie jest usatysfakcjonowana, jeśli chodzi o możliwość ładowania komórki czy baterii w laptopach. Nie tylko w przedziałach drugiej klasy zdarza się, że występują wahania napięć – podróżni, którzy słyszeli o tego typu problemach, naprawdę obawiają się o swój drogocenny sprzęt multimedialny. Zresztą, kto ryzykowałby awarię iPhone’a, czy najnowszego Samsunga Galaxy?

·