Współcześnie budowanie domu jest znacznie prostszym przedsięwzięciem niż jeszcze 10-15 lat temu. Wynika to głównie ze znacznie prostszego dostępu do materiałów budowlanych oraz szybszego zdobywania niezbędnych zezwoleń na budowę. Współcześnie możliwe jest postawienie domu nawet w kilka miesięcy – wszystko jednak zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji, miejsca budowy oraz doboru ekipy budowlanej. Co jeszcze warto wiedzieć? Jak dawniej budowano domy?
Dawniej budowa domu była przedsięwzięciem trwającym nawet kilka lat! Wynikało to z poziomu zarobków Polaków, ale też dostępności konkretnych materiałów budowlanych, oczekiwania na zezwolenia. Nierzadko domy budowano w ciągu 4-5 lat, a w trakcie kolejnych stopniowo uzupełniano je o dodatkowe piętra, przybudówki. Podczas budowy pracowała cała rodzina – rzadko kiedy wynajmowane były ekipy budowlane. Gospodarze sami stawiali ściany, tworzyli instalacje wodne i gazowe. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej…
Budowa domu z gotowego projektu
Obecnie decydując się na budowę domu mamy wiele możliwości „drogi na skróty”. Nie oznacza to jednak, że dom będzie mniej wartościowy od tych budowanych kilkanaście lat temu! Upraszczając pewne procesy zmniejszamy koszty budowy oraz skracamy czas całej inwestycji.
Najpopularniejszym sposobem na oszczędność jest wykorzystanie gotowych projektów domów. Gotowe projekty dostępne są w biurach projektowych i dedykowane są do konkretnych działek. Mogą być to domy jednopiętrowe, dwupiętrowe, z dodatkowym garażem lub bez – opcji jest sporo. Architekci mogą oferować także domy o nietypowej zabudowie, np. na wąskich działkach.
Niewątpliwą zaletą gotowego projektu jest jego cena, która różni się znacznie od ceny projektu tworzonego od zera w przypadku architekta. Oczywiście na takim projekcie możemy uwzględnić wszelkie nasze potrzeby i pomysły, jednak praca architekta trwa znacznie dłużej, co wpływa na rozciągnięcie inwestycji w czasie.
Źródło: domnaczasie.pl.