Być architektem z wyobraźnią

1416

Projektowanie budynków zawsze wymagało wyobraźni, bez względu na epokę. Pomyślmy tylko o architektach, którzy tworzyli gotyckie katedry. Czy ich spektakularne dzieła nie powstały najpierw w ich bogatej wyobraźni? Przecież piękno potężnej architektury nie bierze się z pustki, ale z kreacyjności jednostki, która tworzy niezwykłe rzeczy.

Projektowanie na miarę naszych czasów

W dzisiejszych czasach projektowane znacznie ułatwiają wygodne programy, na przykład Revit. Wystarczy odbyć kurs Revit w CGWisdom, żeby rozpocząć fascynującą przygodę z samodzielnym wykonywaniem projektów domu jednorodzinnego czy budynku wielorodzinnego. Projekty wyobraźni nabiorą konkretnych kształtów i będą gotowe do druku.

Inspirujący architekci i ich realizacje

Jeśli natomiast chodzi o inspiracje, to najlepiej odwoływać się do prawdziwych mistrzów i ich dzieł. Maciej Nowicki oraz Frank Lloyd Wright. Pawilon Targowy w Raleigh i willa nad wodospadem w Bear Run – klasyczne już przykłady nieszablonowego podejścia do sztuki projektowania budynków.

Architektura w kształcie X

Pawilon Targowy wybitnego polskiego projektanta to symbol dążeń współczesności do tego, żeby zaskakiwać i przekraczać kolejne granice. Oś symetrii tej konstrukcji biegnie przez skrzyżowanie płaszczyzn dachu, opadających ku ziemi i tworzących jakby położoną literę X. Dynamikę wprowadzają tutaj rzędy pionowych podpór.

Architektura w kształcie żywiołu

Natomiast słynny dom nad wodospadem autorstwa Wrighta to projekt czystej wyobraźni i natury. Architekt jakby wczuł się w krajobraz i odkrył tkwiące w nim możliwości. Wymyślony przez niego dom przypomina skały, po których spływa z hukiem woda. Naśladuje samą strukturę naturalną. Wyraża tęsknotę za pierwotnym zbliżeniem się do siły przyrodniczej.

· ·

isma.org lbladdersymptoms.org endingwisconsin.org