Charakter owczarka niemieckiego, długowłosego

2980

Owczarki niemieckie cieszą się popularnością od momentu powstania rasy. Nic dziwnego, ponieważ imponują nie tylko swoją posturą czy charakterystycznym, nieco wilkopodobnym wyglądem, ale też wyjątkową inteligencją. Już w 1891 roku ustalono wzorzeć owczarka, wedle którego wyróżniono 3 odmiany rasy (podług typu okrywy włosowej): szorstkowłosą, krótkowłosą i długowłosą. Owczarki długowłose występują na świecie równie licznie, co ich krótkowłosi kuzyni. Różnią się nieznacznie nie tylko pod względem sierści, lecz również wzrostu oraz wagi – ogólnie są większe i cięższe. Co ciekawe, gen odpowiadający za ich długie futro może być dziedziczony nawet po rodzicach krótkowłosych.

Owczarek długowłosy został wpisany do rejestru ras przez FCI dopiero kilka lat temu, w 2010 roku, jako osobna odmiana z prawami wystawowymi. Wcześniej argumentowano, jakoby długa okrywa włosowa stanowiła przeszkodę w pracy z psem oraz jego użyteczności. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim należy podkreślić, iż pielęgnacja długowłosego owczarka wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy tylko nabyć odpowiednie szczotki dobrej jakości, z szerokim rozstawem zębów. Pozwolą one usuwać zarówno wypadające pojedyncze kłaki, jak i kurz, a dodatkowo rozplączą długie futro. Czesanie nie musi być przesadnie częste – wystarczy poświęcić mu kilkanaście minut raz, bądź dwa razy w tygodniu. O zdrowie psa dbamy poprzez optymalną dietę oraz regularną aktywność fizyczną, czystość zębów (nieusuwany kamień może generować poważne infekcje zębów i dziąseł). Nie należy też zapominać o cyklicznym odrobaczaniu, szczepieniach, a także wizytach kontrolnych u weterynarza.

Poza oczywistymi elementami pielęgnacji konieczne jest też zapewnienie psu codziennej stymulacji – na poziomie intelektualnym i emocjonalnym. Owczarki niemieckie długowłose są doceniane przede wszystkim dlatego, że szybko się uczą i chętnie wykazują się nowymi umiejętnościami. Współpraca z człowiekiem przychodzi im z łatwością, natomiast odwaga i przywiązanie do właściciela sprawiają, że owczarki dobrze radzą sobie z wykonywaniem obowiązków. Często pełnią służbę np. w policji, straży pożarnej czy innych jednostkach ratowniczych. Owczarki niemieckie potrzebują codziennej dawki ruchu – warto też łączyć w ich wypadku naukę z zabawą. Jako, iż socjalizacja musi się rozpoczynać już w wieku szczenięcym, taki wariant zdecydowanie ułatwia utrwalanie pożądanych zachowań. Bardzo istotna jest przy tym konsekwencja – pamiętajmy, że owczarki uczą się szybko, ale też mają doskonały zmysł obserwacji. Czas poświęcany na spacery i wspólną zabawę to inwestycja w charakter psa. Dzięki temu będzie lepiej ułożony, ale też silnie przywiązany do właściciela, posłuszny. Psa nie należy wychowywać zbyt „twardą ręką”, by nie wyrósł na zalęknionego, a nawet agresywnego. Owczarki to psy silne i wytrzymałe, dlatego też w parze z ich masywną sylwetką powinien iść w parze łagodny charakter.

Więcej: http://www.royal-canin.pl/owczarekniemiecki/kompendium-wiedzy