Od wielu lat praca za granicą kojarzona była jako znacznie lepiej płatna niż w kraju, dająca większe perspektywy rozwoju. Współcześnie jednak znalezienie dobrego miejsca pracy w krajach UE jest znacznie trudniejsze niż jeszcze 10 lat temu. Wynika to głównie z faktu obecności olbrzymiej ilości imigrantów stale napływających do krajów UE. Czy obecnie praca za granicą się opłaca?
Kogo poszukują zagraniczni pracodawcy?
Pracy za granicą nie brakuje, jednak najczęściej poszukiwani są konkretni specjaliści w danych dziedzinach. Zgodnie z najnowszymi badaniami są to przede wszystkim lekarze takich specjalizacji jak kardiologia, ginekologia, ale także pracownicy IT, programiści, ekonomiści. Drugą grupą pracowników potrzebnych są pracownicy sezonowi – i tu faktycznie wielu Polaków decyduje się na ten rodzaj zatrudnienia. Pracownicy sezonowi zatrudniani są najczęściej przez zewnętrzne agencje pracy: to one zapewniają ochotnikom niezbędne dokumenty, dostarczają informacje o pracodawcy. Praca sezonowa rozpisana jest od maja do późnego września, jest to praca przy zbiorach owoców i warzyw. Oczywiście po okresie takiej pracy możliwe jest ubieganie się o zwrot podatku z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy któregokolwiek innego państwa europejskiego.
Jak aplikować na zagraniczne stanowiska?
Jeśli pragniemy podjąć pracę za granicą najlepszym sposobem na poszukiwanie stanowiska jest zapisanie się do agencji pośrednictwa pracy zagranicznej lub też samodzielne monitorowanie ofert pracy, zamieszczanych na stronach internetowych konkretnych firm w zakładkach „praca”. Musimy również pamiętać, że chcąc aplikować na zagraniczne stanowisko pracy nasze CV musi być przygotowane w języku docelowym kraju, do którego chcemy wyjechać lub też w języku angielskim.