Czy sklep budowlany to dobry pomysł na biznes?

1802

Wreszcie postanowiłeś, iż już czas zająć się własnym biznesem. Dokonujesz analizy, sprawdzasz dostępne opcje i szukasz branży, w której chciałbyś się rozwijać. Rozważasz, czy lepszą opcją będzie biznes umiejscowiony w internecie, czy też lepiej tradycyjny. Raczej handel, czy też usługi. W końcu postanawiasz, iż najbardziej będzie Ci odpowiadać sklep budowlany.

Co powinieneś wiedzieć o branży budowlanej?

Jest to ogromna branża, będąca siłą napędową niejednej gospodarki. Popyt na materiały budowlane jest stale i nie jest to towar sezonowy. Owszem, występują pewne elementy, które podlegają sezonowym wahaniom, jednak zdecydowana większość poszukiwana jest przez cały rok. Sklepy budowlane cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem klientów. Musisz jednak też jednocześnie wiedzieć, że branża została w dość mocny sposób opanowana przez duże sieci handlowe. To one dyktują ceny, one wyznaczają nowe trendy i zabierają lwią część rynku.

Czy mimo dużych sieci handlowych, mały sklep budowlany ma sens?

Oczywiście, że tak, małe sklepy budowlane doskonale odnajdą się na tym rynku. Warunkiem jednak jest, by znaleźć przewagę konkurencyjną nad dużymi sieciówkami. Może to być jakiś innowacyjny pomysł na doradztwo skierowane wobec klienta, tak by poczuł się on wyjątkowo dobrze obsłużony. Innym pomysłem jest bardzo szybkie wprowadzanie do oferty takich materiałów budowlanych, które są nowością. Jeszcze innym pomysłem może być połączenie sprzedaży z usługami. Kompleksowa oferta, gdzie materiały budowlane trafią na budowę bezpośrednio z usługą może być też czymś innowacyjnym. Tak naprawdę nie jest istotne co, ważne, by było to na tyle inne, by klienci to kupili.

Gdzie zlokalizować nasz sklep budowlany?

W tej kwestii już oczywiście nie wszystko od nas zależy, ale od uwarunkowań zewnętrznych. Zawsze warto zlokalizować taki sklep w pobliżu miejsc, gdzie jest dużo prowadzonych inwestycji, a zaplecze infrastrukturalne jest bardzo duże. Klienci często przecież wybierają sklep z materiałami budowlanymi, kierując się kryterium położenia możliwie blisko placu budowy. Wszystko to ze względu na koszty transportu, które w tej branży mają niebagatelne znaczenie.

Podsumowując, prowadzenie biznesu w postaci sklepu budowlanego może być całkiem interesującą alternatywą dla innych form aktywności gospodarczej. Ważne jednak byśmy mieli własny pomysł na ten biznes, byśmy wiedzieli czym chcemy przyciągnąć do nas Klienta.

·