Czym karmić kota?

2023

Posiadanie własnego zwierzęcia jest nie tylko przyjemnością, ale również – a może właśnie przede wszystkim – obowiązkiem, do którego należy podejść zarówno w sposób odpowiedzialny, jak i przemyślany. Jak się jednak okazuje, w praktyce nie każda osoba zdaje sobie sprawę z potrzeb czworonoga. O jakich potrzebach mowa? W tym artykule poruszony zostanie problem karmienia kotów. Czym wobec tego karmić ukochanego futrzaka by na długo zachował on zdrowie i dobrą kondycję?

Domowe posiłki – zdrowe czy szkodliwe?

Własnoręcznie ugotowany rosół, pieczony kurczak czy też kotlet schabowy to przykłady klasycznych potraw, które na co dzień goszczą na naszych talerzach. Niemniej jednak z reguły zdarza się, że któryś z domowników nie skończy posiłku. Co dzieje się z pozostawionymi resztkami jedzenia? Otóż trafiają one do miski kota. Czy wspomniany sposób żywienia aby na pewno wyjdzie na zdrowie naszemu futrzakowi? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim używane przez człowieka przyprawy szkodzą zwierzętom. Poza tym taki pokarm nie jest odpowiednio zbilansowany, a tym samym nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu kota.

Karmy bytowe i specjalistyczne

Czym wobec tego karmić kota, by każdy posiłek wyszedł mu na zdrowie? Wszystko zależy od indywidualnych cech naszego ulubieńca, w tym od stanu zdrowia, wieku oraz tego, czy zwierzę przechodziło kastrację/sterylizację. Na co jeszcze zwracać uwagę? Przede wszystkim na zawartość mięsa, która powinna wynosić ok. 70 – 80%, ilość wody (im więcej, tym lepiej) oraz brak zbóż. Niemniej jednak warto dodać, iż karma bytowa powinna być stosowana wyłącznie w przypadku zwierząt w pełni zdrowych.

Czym zatem karmić chorego kota? Z myślą o potrzebach  zwierząt cierpiących z powodu konkretnych dolegliwości, stworzone zostały karmy weterynaryjne dla kotów. Ten rodzaj pokarmu wspiera proces leczenia i jednocześnie zaspokaja potrzeby organizmu czworonoga.

 

· · ·