Czysta woda w basenie: filtry i chlorowanie zbiornika

561

Wśród wpływających na czystość wody instalacji w basenach przydomowych, jest kilka punktów, których stosowanie pozwoli zachować zawsze czystą, zdrową i odpowiednio napowietrzoną wodę. Pierwszym z nich jest zadbanie o właściwe filtrowanie wody, a drugim umiejętne jej chlorowanie, które pozwoli na pozbycie się z akwenu drobnoustrojów i bakterii.

Filtrowanie wody w basenie i jego rola

Filtracja jest procesem, który w przydomowych basenach powinien odbywać się codziennie, tak, by jego działanie wspierało utrzymanie w zbiorniku czystej wody i jednocześnie dawało pewność kąpania się w wysoce higienicznych warunkach. Główną rolą różnych system filtrujących jest odpowiednie napowietrzenie i natlenienie wody tak, by wskutek tego działania nie rozwijały się w niej bakterie, glony i drobnoustroje powodujące reakcje alergiczne na skórze. Za filtrowanie wody odpowiadają drobiazgowo wykonane urządzenia, takie jak mp. filtry piaskowe: https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/, które instaluje się przy zbiornikach już na etapie ich budowy. Ekipy wykonawcze zwracają tu dużą uwagę na dopasowanie typu filtra do wielkości i rodzaju basenu tak, by właściciel miał pewność, że woda jest natleniana na bieżąco i w wystarczającym zakresie.

Popularnymi systemami filtrowania wody są proste filtry piaskowe, które zapewniają nawet czterokrotną możliwość przefiltrowania całego zbiornika w ciągu ledwie dwudziestu czterech godzin. Idealnie sprawdzają się one do zbiorników mocno zanieczyszczonych i takich, które na działce są umieszczone w pobliżu miejsc mogących wpływać na ich dodatkowe zabrudzenie.

Jak działa chlor i jak go dozować?

Chlorowanie basenu jest czynnością uzupełniającą jego filtrowanie, ale działającą zdecydowanie mocniej. Chlor jest aktualnie najskuteczniejszym na rynku środkiem do dezynfekowania basenów, a jego wielowymiarowe działanie dezynfekujące potwierdzone jest latami badań i doświadczeń. Chlor, o którym więcej informacji można znaleźć na stronie https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/ uwalnia do wody największą ilość tlenu i tym samym zabija skutecznie mnożące się w wodzie bakterie i drobnoustroje. Jego dozowanie jest stosunkowo proste i zależy od tego, czy wybierzemy jego formę ręczną czy automatyczną. Przy dozowaniu ręcznym chlor kupuje się w pastylkach do wrzucenia do wody albo w granulkach (wystarczy wsypać), natomiast chlorowanie automatyczne wymaga posiadania tzw. solniczki czyli specjalnej maszyny chlorowej, która sama dozuje chlor i dostarcza go do basenu w ustalonej przez nas porze. Dozując chlor należy pamiętać o tym,żeby nie wsypywać go do zbiornika w czasie kąpieli a dopiero po jej zakończeniu, tak, żeby substancja w całości działała na wodę i bakterie, a nie na kąpiących się w basenie ludzi.

Połączenie systemu filtrującego, bez względu na to czy jest to filtr piaskowy czy inny, z chlorowaniem, zapewnia optymalne warunki do utrzymania czystej, transparentnej i klarownej wody przez długi czas. Skorzystają na tym wszyscy, którzy regularnie się w basenie kąpią.

·