Dom naszych marzeń

3131

małe domy z poddaszem

Marzenia o własnym domu bez trudu można urzeczywistnić – koszty bywają mniejsze niż kupno średniej wielkości mieszkania w centrum dużego miasta. Od czego zacząć poszukiwania nowego domu?

Mały, duży – z poddaszem czy bez?

Pierwszym krokiem jest oczywiście określenie, czy pragniemy dom kupić czy też wybudować. Coraz więcej osób decyduje się jednak na skorzystanie z pomocy architektów pracujących dla firm projektowych. Najczęściej firmy takie oferują gotowe projekty domów z możliwością drobnych zmian w bryle budynku. Jakie to zmiany? Najczęściej zmiana ustawienia okien, drobne korekty w umiejscowieniu drzwi. Zmiany mogą polegać także na usunięciu lub stworzeniu dodatkowych wnęk, które mogą później zostać wykorzystane przez domowników na specjalną zabudowę. Do najczęściej wybieranych modeli domów zalicza się małe domy z poddaszem. Ich całkowita powierzchnia to ok. 150 metrów kwadratowych, podzielonych na część parterową oraz piętro. Na parterze umieszcza się przestronny salon, najczęściej otwartą kuchnię oraz łazienkę. Na piętrze znaleźć można 2-3 sypialnie oraz łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Co ważne, ten rodzaj domu sprawdzi się nawet na wąskich działkach, gdzie niezbędna jest nietypowa zabudowa.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru projektu domu?

Opisany projekt to oczywiście jeden z wielu dostępnych, jednak często wybierany za doskonałe proporcje ilości miejsca oraz wygody. Wybierając konkretne projekty, warto zwracać uwagę przede wszystkim na ustawienie okien oraz ich ilość. Będzie to warunkowało dawkę światła wpadającego do domu.

Pracownicy firm architektonicznych podkreślają, że wiele osób przychodzi do nich z gotowymi pomysłami. Często muszą oni studzić zapał swoich klientów. Zazwyczaj staje się tak, kiedy dana idea stoi w opozycji do solidności konstrukcji, może ją zaburzyć. W takich sytuacjach architekci szukają innych rozwiązań, które satysfakcjonowały by zarówno klienta, jak i nie naruszały bryły budynku.

Wiele klientów jest zainteresowanych także dodatkowymi elementami budynku, jak np. drugim tarasem. Niestety, w gotowych projektach nie zawsze jest możliwość wprowadzania tak radykalnych zmian, warto więc czytać specyfikację.

Budowa!

Kiedy projekt zostanie wybrany, wszelkie formalności załatwione nie pozostaje nam nic innego jak wybrać odpowiednią ekipę budowlaną i rozpocząć prace na działce! Podczas budowy warto, aby właściciele na bieżąco kontrolowali stan prac oraz nadzorowali jakość wykorzystywanych materiałów, bo użycie materiałów niskiej jakości może skutkować problemami z ogrzaniem domu, jego szczelnością oraz przepuszczalnością powietrza.