Domy inteligentne – co warto o nich wiedzieć?

2112

Domy inteligentne staja się coraz popularniejsze w Polsce – wszystko za sprawą stale rozszerzających się możliwości tych instalacji. Możliwości z nimi związane to już nie tylko sterowanie temperaturą czy piecem domowym, ale i możliwość zarządzania mediami, takimi jak urządzenia muzyczne, telewizor i wiele innych. Co warto wiedzieć o domach inteligentnych?

Domy inteligentne dzisiaj i dawniej

Dawniej domy inteligentne były tworzone poprzez instalowanie dziesiątek metrów kabli. Aby instalacja mogła mieć miejsce kable musiały być umieszczane jeszcze w czasie prac deweloperskich. To przysparzało wiele dodatkowej pracy oraz koszty. Jeśli mieszkanie było gotowe i właściciele chcieli instalować kable – koniecznie było kucie ścian. Obecnie stworzenie instalacji domu inteligentnego jest znacznie prostsza: technologia uległa zmianie. Współcześnie domy inteligentne tworzy się poprzez stosowanie czujników, rozmieszczanych w różnorodnych punktach domu. Czujniki odpowiedzialne są za sterowanie włączników światła, pieców, klimatyzacji i wielu innych. Nadzorowanie nimi jest bardzo proste – wystarczy do tego telefon komórkowy, dedykowana aplikacja oraz dostęp do internetu. Dzięki temu możliwe jest również zmienianie ustawień czujników również będąc poza domem!

W Polsce istnieje kilka firm specjalizujących się w tworzeniu instalacji domów inteligentnych. Jedną z nich jest marka Ferguson. Ich ofertę znajdziemy na stronie www.ferguson-digital.eu.