Dziecko u stomatologa

3878

 ból zębów jednak powróci ze zdwojoną siłą

Zachęcenie dziecka do regularnej higieny jamy ustnej dla wielu rodziców jest ponad ich siły. Zazwyczaj jednak widać, że starania o zdrowe zęby swoich dzieci polegają na straszeniu stomatologiem. W ten sposób w dziecku budowane jest przekonanie, że stomatolog jest kimś złym, a wizyta u niego to coś bardzo nieprzyjemnego. To podstawowy błąd, który popełniają rodzice, opiekunowie. Pierwszym krokiem do zdrowia dziecięcych zębów jest rozmowa z dzieckiem i wytłumaczenie, jak brak higieny może na nie wpływać.

Od czego rozpocząć edukowanie dziecka w zakresie higieny jamy ustnej? Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do sklepu czy apteki i kupno dziecięcej szczoteczki. Są one dostępne w żywych kolorach, nierzadko także przyozdobione bohaterami z ulubionych bajek. Kolejnym krokiem jest być wybór stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu zębów dzieci. Wizyta w gabinecie może być wyłącznie towarzyska – dziecko podczas wizyty pozna stomatologa, zobaczy sprzęt dentystyczny a sam dentysta prowadzi go po zakamarkach gabinetu.

Stomatolog powinien także podziękować dziecku za odwiedziny i podarować mu drobny prezent: naklejkę dzielnego pacjenta, niewielką pastę do zębów, etc.

Pogadanki w szkole

Również w przedszkolu czy szkole dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach związanych z profilaktyką jamy ustnej. Takie zajęcia najczęściej organizują pielęgniarki czy higienistki. Podczas zajęć dzieci poznają zagrożenia czyhające na ich zęby oraz dowiadują się, jakie produkty wpływają negatywnie na szkliwo. Zajęcia mogą być połączone z niewielkim konkursem wiedzy czy zabawą plastyczną. W czasie wykładu dzieci mogą również wspólnie zastanowić się, jakie produkty sprzyjają zdrowiu zębów, a które przyczyniają się do ich psucia. Wspólna rozmowa na ten temat na pewno przyczyni się do większej świadomości dziecka.

Samodzielne kontrole

Każdy rodzic może również samodzielnie sprawdzać stan uzębienia dziecka podczas krótkiej kontroli w łazience. Co powinno nas zaniepokoić? Z pewnością wszelkie przebarwienia o ciemnej barwie.

Zdarza się, że dzieci – ze strachu przed stomatologiem – nie przyznają się do bólu lub twierdzą, że ból przeszedł. Jest to sytuacja możliwa, np. kiedy komora zęba otwiera się a ciśnienie się wyrównuje. Warto wiedzieć, że ból zębów jednak powróci ze zdwojoną siłą, dlatego dziecko należy przekonać do wizyty u specjalisty.