Nowotwór skóry – leczenie i objawy, to bardzo ważny temat. Należy pamiętać o profilaktycznych badaniach i samodzielnej obserwacji skóry, by ustrzec się przed rakiem
Ciało ludzkie to zbiór żywych komórek zgrupowanych w różnorodne tkanki
Można porównać je do małych cegiełek, które wchodzą w skład każdego z narządów naszego ciała. Wszystkie razem stanowią zintegrowaną, nieodłączną całość, jaką jest ciało człowieka.
Niewątpliwie największym narządem powłoki wspólnej wszystkich kręgowców jest skóra, która ma bardzo złożoną budowę i pełni wiele różnorakich, niesamowicie ważnych funkcji w życiu żywego organizmu.
Całkowita powierzchnia skóry u dorosłego człowieka może wahać się od około 1,5, do 2 metrów kwadratowych, zaś jej grubość może wynosić od 1,5 do aż 5 mm. Ten największy narząd, jakim jest skóra zbudowany jest z trzech warstw. Są nimi naskórek oraz skóra właściwa, a także tkanka podskórna, która łączy skórę właściwą z tkankami leżącymi głębiej.
Skóra pełni w naszym ciele wiele funkcji, z czego jedną z najważniejszych jest ochrona narządów i struktur wewnętrznych przez szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z racji pełnienia tej funkcji, jest ona stale narażona na działanie czynników nie tylko mechanicznych, ale także chemicznych, biologicznych i atmosferycznych. Następstwem takich działań są niestety choroby, które dotykać mogą każdej z trzech warstw skóry.
Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób omawianego wyżej narządu jest nowotwór skóry, zwany też rakiem
Nowotwór skóry to choroba, która polega na niekontrolowanym wzroście nieprawidłowych komórek którejś z warstw skóry. Choroba, która nie zostanie w porę wykryta prowadzi to tego, że komórki rakowe mogą rozprzestrzenić się ze skóry na pozostałe narządy. Wyróżnić można wiele odmian nowotworów skóry. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest rak podstawnokomórkowy, zaś czerniak złośliwy jest niebezpieczniejszy.
Wczesne rozpoznanie choroby daje szanse na skuteczne wyleczenie choroby i powrót do zdrowia. Nowotwór skóry objawy daje często już we wczesnym stadium rozwoju. Wszelkie zmiany na skórze, takie jak małe guzki, owrzodzenia, narośle, których wcześniej nie było na ciele powinny wzbudzić naszą czujność. Nowotwór skóry objawy daje także pod postacią zmian kształtu i stopnia zabarwienia istniejących już znamion, potocznie nazywanych pieprzykami. Najważniejszą rolą w wykrywaniu chorób skóry jest więc obserwowanie własnego ciała na co dzień i ciągłe monitorowanie wyglądu istniejących już znamion. W przypadku, gdy cokolwiek wzbudza nasz niepokój, bezwzględnie należy udać się do dermatologa.
W przypadku potwierdzenia, że jest to nowotwór skóry leczenie powinno zostać podjęte bezzwłocznie. Stawiając diagnozę: nowotwór skóry leczenie zawsze uwarunkowane jest jego rodzajem. Najczęściej stosowaną metoda jest chirurgiczne usunięcie zmian chorobowych. Leczenie wspomagane jest również terapią fotodynamiczną i innymi dostępnymi metodami.