Wybór opakowania transportowego jest niezwykle istotny z kilku powodów. Dzięki podjęciu dobrej decyzji można nie tylko ułatwić sobie pracę, lecz także zmniejszyć niezbędne do poniesienia koszty. Dowiedz się więcej na temat funkcji opakowań transportowych.
Opakowania transportowe a bezpieczeństwo
Jedną z najważniejszych funkcji opakowań transportowych jest odpowiednie zabezpieczenie towaru. Dlatego też tak istotny jest wybór nie tylko odpowiedniego materiału, lecz także rozmiaru i kształtu. Za najsolidniejsze uważane są skrzynie z litego drewna, które chętnie stosowane są do przewozu towarów, które łatwo ulegają uszkodzeniu. Do ich wad zalicza się często cenę, jednak należy pamiętać, że opakowanie to można wykorzystywać wielokrotnie, dzięki czemu początkowo zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą. Dodatkowo są one bardzo dobrą opcją w transporcie morskim. Realną przeszkodą w zastosowaniu skrzyń drewnianych może być jednak waga drewna – szczególnie restrykcyjne są przepisy dotyczące transportu lotniczego. Jeśli konieczna (lub najbardziej opłacalna) jest przesyłka powietrzna, lepszym wyborem będzie skrzynia wykonana z lżejszych materiałów, np. ze sklejki. W przypadku towarów odpornych na uszkodzenia, niewymagających specjalnej ochrony, dobrym wyjściem może być również pudełko kartonowe. Nie jest ono tak trwałe, jak opakowania drewniane, jego zaletą jest jednak niski koszt oraz możliwość poddania recyklingowi. Opakowania transportowe mogą być także wykonane z tworzyw sztucznych oraz metalu. Pierwszy z materiałów jest zwykle dość odporny na uszkodzenia czy nacisk, jednak z pewnością mniej niż płyta drewniana. Nie jest to również rozwiązanie szczególnie estetyczne. Opakowanie metalowe pozwalają na przewóz cieczy i mają przyjemny wygląd, nie są jednak odporne na skrajne temperatury, a przy tym mogą pokrywać się rdzą. W przypadku przewozu produktów takich jak np. żywność czy maszyny ważne są też odpowiednie wymiary opakowania, które powinny umożliwić wdrożenie dodatkowych zabezpieczeń, np. foliowych poduszek wypełnionych powietrzem, styropianu czy folii bąbelkowej. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która produkuje opakowania zarówno w rozmiarach standardowych, jak i przygotowywanych na zamówienie klienta, np. Pako Bud z Łodzi.
Opakowania transportowe a dystrybucja towaru
Myli się ten, kto sądzi, że opakowanie transportowe służą głównie przewozowi towarów. Producenci bardzo często decydują się na kastomizację pudełek czy skrzynek, dzięki której klient już z daleka może rozpoznać daną markę czy serię. Dotyczy to najczęściej tzw. opakowań zbiorczych, które pozwalają na umieszczenie pojedynczych produktów w jednym, większym opakowaniu. Takie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze dla sklepów kierujących swoją ofertę do sklepów detalicznych, umożliwia bowiem natychmiastowe wystawienie towaru do sprzedaży.
Opakowania transportowe a magazynowanie
Istotną funkcją opakowań transportowych jest również magazynowanie towaru. Zanim dany produkt trafi do sprzedaży konieczne jest jego przechowanie, zwykle w magazynie. Tutaj również ważne będzie zastosowanie opakowań o odpowiednim kształcie i wykonanych z najbardziej odpowiedniego materiału. Przykładowo, żywność najczęściej przechowuje się w opakowaniach drewnianych lub kartonowych, tekstylia w skrzynkach plastikowych, a napoje i inne substancje ciekłe w metalowych, ewentualnie plastikowych butelkach. Co do wymiarów, zazwyczaj zaleca się wykorzystanie tych standaryzowanych. Pozwalają one bowiem na łatwe zagospodarowanie miejsca w magazynie.
Opakowania transportowe a ekologia
Świadomość znaczenia ekologicznych rozwiązań w firmach cały czas rośnie. Dlatego odpowiedzialni przedsiębiorcy starają się wybierać rozwiązania korzystne dla środowiska. W przypadku opakowań transportowych mogą to być zarówno produkty, które mogą zostać poddane recyklingowi, jak i te wielokrotnego użytku. Z tego względu tak korzystne są pudełka kartonowe, a także skrzynie i palety drewniane.