Funkcjonalna kuchnia – kilka praktycznych porad

2885

Nie ma znaczenia czy masz do dyspozycji wielką, przepastną kuchnię, czy jedynie niewielkie pomieszczenie. W każdym przypadku należy zadbać o to, aby kuchnia pozostawała tak bardzo funkcjonalna, jak to tylko możliwe. Przy najbliższym remoncie warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na stworzenie atrakcyjnej i praktycznej przestrzeni.

Kuchnia na zamówienie czy ze sklepu?

Oczekiwania względem mebli kuchennych są tak samo różne, jak różne są potrzeby. Tak naprawdę trudno jest stworzyć system mebli kuchennych, które będą zaspokajały potrzeby maksymalnie szerokiego grona nabywców. O ile uda nam się odnaleźć model kuchni, którego design wpasuje się w gusta wszystkich domowników, może się okazać, że pod względem funkcjonalnym, upatrzone meble mocno odstają od tego, czego od nich oczekujemy. Czy zatem pogodzenie funkcji z formą jest zadaniem niemożliwym? Oczywiście, że nie.
Bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się kuchnie na zamówienie Warszawa. Zdolny projektant bez problemu poradzi sobie z nadaniem kształtu wizji klienta. Kuchnia na zamówienie Warszawa to doskonała pozycja dla tych osób, które przedstawiają szczególne wymagania względem tego pomieszczenia.

Określ jasno swoje potrzeby

Zanim jednak zlecimy zaprojektowanie naszej wymarzonej kuchni, warto dokładnie sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania. Warto się zastanowić jakie sprzęty okażą się niezbędne. Często gotujesz w domu? A może częściej stołujesz się na mieście? Wystarczy Ci mała lodówka? Może jednak warto rozważyć zakup większego modelu? Wszystkie te pytania są niezwykle istotne, bowiem ilość i typ sprzętu AGD, jaki zostanie zakupiony, będzie miała znaczący wpływ na ostateczny kształt kuchni na zamówienie Warszawa.

Ergonomia przede wszystkim

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ergonomiczna i bezpieczna. Zastanów się przez chwilę, czy Twoja wizja jest rzeczywiście zgodna z podstawowymi zasadami ergonomii? Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której nie musisz biegać z jednego końca do drugiego, aby schować umyte naczynia. Czy istnieje zatem uniwersalny przepis? Z całą pewnością warto trzymać się zasady: lodówka – zlew – zmywarka – kuchenka. Takie ustawienie sprzętów znacząco wpływa na poprawę komfortu pracy. Jeżeli Twoja wizja kuchni na zamówienie Warszawa jest nieco inna, a projektant podpowiada Ci jakie zmiany można wprowadzić do Twojego pomysłu, weź je pod uwagę. Wskazówki doświadczonego specjalisty mogą okazać się bezcenne. Pamiętaj, że meble kuchenne i sprzęt AGD to inwestycja na długie lata, a kuchnie na zamówienie Warszawa to niemały wydatek.

Wygląd jest też istotny

Sporą rozwagą należy wykazać się w kwestii doboru kolorów. O ile ściany można łatwo przemalować, to zmiana koloru mebli kuchennych będzie już znacznie trudniejsza. Można próbować oklejania, jednak należy pamiętać, że jest to czynność wymagająca pewnej wprawy i niezwykle czasochłonna.
W przypadku małych kuchni, idealnie sprawdzą się jasne barwy, które pozwolą na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Warto rozważyć też wybór ciepłych odcieni, które nadadzą kuchni przyjemny, rodzinny charakter.

Oświetlenie

Światło pełni niezwykle istotną rolę w każdej kuchni. Dobrze oświetlone pomieszczenie znacząco ułatwia i uprzyjemnia codzienną pracę, która jest w nim wykonywana. Podstawą jest oświetlenie sufitowe. Jedna lampa może okazać się wystarczająca, jednak pod warunkiem, że jest umieszczona centralnie. Niezwykle istotne jest też właściwe oświetlenie blatów. W tej roli doskonale sprawdzą się taśmy LED, które emitują wystarczająco mocne światło, a przy tym zużywają niewiele energii.

· ·