Bruzdy nosowo-wargowe to zmiana, która zaczyna się w okolicy nosa, a kończy nieopodal kącików ust. Pojawiają się wraz z wiekiem, kiedy to ludzki organizm zaczyna produkować mniej kolagenu i elastyny, a tkanka tłuszczowa w okolicach twarzy ulega stopniowej redukcji. Wpływ na ich występowanie ma również mimika twarzy i powolna utrata jędrności skóry. Sposobem na spłycenie tychże bruzd, a tym samym złagodzenie rysów twarzy, jest iniekcja kwasu hialuronowego. Na czym polega ten zabieg? Jak postępować po jego wykonaniu, by uzyskać jak najlepsze rezultaty? Po jakim czasie należy ponownie przystąpić do tej procedury?
Postępowanie zabiegowe przy iniekcji kwasu hialuronowego
Wypełnienie bruzd nosowo-wargowch to zabieg medycyny estetycznej, do którego przystąpić można wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Podczas rozmowy ustala się, czy nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Najczęściej jest to okres ciąży i karmienia piersią, a także choroby układu odpornościowego, czy miejscowe podrażnienia i zranienia na skórze.
Następnie ustala się, w jakich miejscach zostanie podany wybrany preparat, a także jaka ilość jest potrzebna do uzyskania pożądanego efektu. Dawka zależy przede wszystkim od wieku pacjenta, głębokości występujących bruzd i tego, jak bardzo należy je spłycić, by uzyskać harmonijny wyraz twarzy.
Kolejny krok to iniekcja substancji wypełniającej. Zdarza się, iż niektórzy pacjenci są bardzo wrażliwi na doznania bólowe. Wtedy przed zabiegiem aplikuje się również miejscowe znieczulenie. Po iniekcji następuje niewielki masaż, dzięki któremu kwas hialuronowy równomiernie się rozprowadza.
Zabieg musi być wykonany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, by uzyskać satysfakcjonujące, symetryczne efekty.
Zalecenia po zabiegu podania substancji wypełniającej
Odpowiednie postępowanie po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w okolice bruzd nosowo-wargowych ma istotne znaczenie dla uzyskania oczekiwanego rezultatu. Przestrzegając zaleceń pacjent może także znacznie zmniejszyć ryzyko występowania skutków ubocznych.
Jednym z pierwszych zaleceń jest zaprzestanie dotykania obszaru, który został poddany iniekcji. Przez najbliższe 24 godziny kwas hialuronowy będzie ulegał ustabilizowaniu.
Ważne jest także unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, czy korzystania z sauny i solarium. Istotne jest również tymczasowe ograniczenie aktywności fizycznej, aby nie zwiększać ciśnienia krwi, które może mieć negatywny wpływ na kwas hialuronowy, jego stabilizację i powodować jego zbyt wczesne wchłanianie.
Pierwsze kilka godzin sprawia, że skóra w miejscu zabiegu może być bardziej wrażliwa na dotyk, obrzmiała, obolała. Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, po powrocie do domu powinno się ten obszar zdezynfekować i przynajmniej tego samego dnia zrezygnować z wykonania makijażu.
Jeżeli ból będzie dotkliwy, pacjent może zastosować odpowiednie leki, jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Warto tę kwestię omówić przed zabiegiem, na konsultacji.
Odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu nie tylko przyspieszy gojenie naruszonych tkanek, ale także umożliwi ustabilizowanie się preparatu i uzyskanie trwalszych efektów wizualnych.
Powtarzalność zabiegu — kiedy należy umówić się na kolejną wizytę?
Zaraz po przeprowadzeniu zabiegu pacjent może zauważyć spłycenie bruzd nosowo-wargowych. Nie jest to jeszcze finalny rezultat, który widoczny będzie po ustaniu opuchlizny, czy zniknięciu siniaków. Zazwyczaj na pełen efekt należy poczekać kilka dni.
Ostateczny rezultat, jak i czas jego utrzymywania się zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek pacjenta, jak i pielęgnacja skóry twarzy, czy inne indywidualne predyspozycje, do których zalicza się rodzaj skóry i poziom zaawansowania występujących zmarszczek. Zazwyczaj jednak całą procedurę powtarza się po 9-12 miesiącach.
Jeżeli chcesz wykonać zabieg wypełniania bruzd nosowo-wargowych, umów się na konsultację z lekarzem w Klinice Novoderm w Łodzi.