Noszenie soczewek kontaktowych to bardzo praktyczny sposób na poprawę wzroku. Kiedy jesteś początkujący, proces zakładania soczewek kontaktowych, ich wyjmowania, a także czyszczenia i przechowywania może wydawać się skomplikowany. Jednak wszystko polega na przestrzeganiu instrukcji i byciu cierpliwym aż do przyzwyczajenia.
Wzrok jest jednym z naszych najbardziej wrażliwych zmysłów, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas noszenia i obchodzenia się z soczewkami kontaktowymi. Jednak gdy już przyzwyczaisz się do ich noszenia, nie będziesz mogła się bez nich obejść.
W kolejnych liniach znajdziesz przydatne informacje na temat zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych w celu zachowania zdrowia oczu. Bądź na bieżąco i czytaj dalej, aby poznać szczegóły dotyczące soczewek kontaktowych, które wpłyną na Twoje doświadczenia.
Zakładanie soczewek kontaktowych, krok po kroku
Poniżej przedstawiamy kilka dość prostych instrukcji dotyczących montażu soczewek, ale wcześniej wejdź w artykuł http://www.informed.com.pl/main/Soczewki-jednodniowe-czy-warto-Poznaj-zalety-jednodniowych-soczewek-kontaktowych-a-1108.html i poznaj zalety soczewek jednodniowych. A teraz przejdźmy do założenia ich, na początek – znajdź miejsce, gdzie masz lustro, dobre oświetlenie, ciszę i brak zakłóceń. To ostatnie jest ważne na początku, ponieważ prawdopodobnie pojawi się mała nerwowość.
- umyć ręce
Zawsze po dotknięciu soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć infekcji i innych problemów z oczami. Nie trzeba używać specjalnych produktów, wystarczy mydło i woda.
Aby je osuszyć, należy użyć czystej ściereczki, uważając, aby nie rozsypać włókien, które mogą pozostać na dłoniach, a następnie przykleić się do soczewek kontaktowych.
- Wyjmowanie soczewek kontaktowych z pudełka
Przeczytaj instrukcję i przystąp do zdejmowania soczewek kontaktowych, każda z nich jest dostarczana osobno i wskazuje, która odpowiada każdemu oku. Nałóż je na czubek palca i sprawdź, czy nie są wewnątrz.
- Sprawdź, czy soczewka jest w dobrym stanie
Mając soczewkę kontaktową na palcu, przyjrzyj się jej dokładnie i sprawdź, czy nie jest uszkodzona, zdeformowana i czy nie ma na jej powierzchni cząsteczek.
- Umieść soczewkę kontaktową na oku
Użyj lustra, aby cię poprowadzić. Zaczynając od prawego oka, delikatnie ściągnij dolną powiekę i pociągnij do góry górną powiekę, aby otworzyć je szeroko.
Obiektyw powinien znajdować się w drugiej dłoni, na czubku palca wskazującego. Przybliż ją i umieść nad tęczówką. Lekko dociskaj, aż cała krawędź zetknie się z okiem. Mrugnij, aby pozwolić soczewce osiąść. Powtórz proces po lewej stronie.
Co się stanie, jeśli źle założę soczewki kontaktowe?
Noszenie soczewek kontaktowych oznacza, że musisz być bardzo ostrożny i mieć receptę od okulisty przed ich zakupem i założeniem.
Ten cenny środek poprawiający widzenie jest zaprojektowany pod ścisłą specyfikacją zgodnie z wymaganiami i charakterystyką każdego pacjenta. Kilka objawów alarmuje o tym, że źle założyłeś soczewki kontaktowe lub używasz niewłaściwego preparatu.
Zobaczysz z trudem
Często zdarza się, że niewłaściwe dopasowanie lub wada soczewki powoduje niewyraźne widzenie. W takim przypadku zalecane jest zdjęcie soczewek, ponowna próba ich dopasowania i jeśli wada wzroku utrzymuje się, poinformowanie okulisty lub optometrysty, który je przepisał.
Dyskomfort w oczach: znak, że coś jest nie w porządku
Jeśli doświadczasz kłucia, bólu oczu, ciągłego łzawienia lub jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z noszeniem soczewek kontaktowych, powinieneś przestać je nosić. W międzyczasie porozmawiaj ze swoim lekarzem i powiedz mu, co czujesz. Może to być niewłaściwe dopasowanie lub jakiś inny powód, który on lub ona określi.
Uszkodzenie rogówki
Gdy zakładamy soczewki kontaktowe w niewłaściwy sposób i upieramy się przy ich noszeniu mimo dyskomfortu, może to spowodować uszkodzenia rogówki, jak infekcje i konieczna będzie pilna wizyta u okulisty, aby mógł on wskazać odpowiednie leczenie dla każdego przypadku.
Owrzodzenia rogówki powinny być ocenione przez specjalistę. Samoleczenie lub ignorowanie objawów nie jest zalecane. Stawką jest zdrowie Twoich oczu i nie powinieneś podejmować takiego ryzyka.
Jak sprawdzić, czy Twoje soczewki kontaktowe są wewnątrz?
Nie zawsze łatwo jest zauważyć, czy źle założyliśmy soczewki kontaktowe, dlatego napisaliśmy kompletny artykuł, ze zdjęciami, który ułatwi to wykrycie.
Wyjaśniamy również 2 szybkie testy, dzięki którym dowiemy się, czy prawidłowo dopasowałeś swoje soczewki kontaktowe. Jak zdjąć soczewki kontaktowe? Proces usuwania soczewek kontaktowych z oczu jest równie prosty jak ich zakładanie. Z praktyką będziesz w stanie zrobić to z łatwością, bez konieczności używania lusterek. Istotne jest to, aby dbać o higienę i mieć pod ręką narzędzia.
Jak długo trwa przyzwyczajenie się do noszenia soczewek kontaktowych?
Jak na każdym początku, możesz odczuwać pewien dyskomfort, który będzie się zmniejszał wraz z upływem dni. Jeśli czujesz, że dyskomfort nie znika lub staje się nie do zniesienia, zdejmij soczewki kontaktowe i skonsultuj się z okulistą.
To samo dotyczy czynności związanych z ich zakładaniem lub zdejmowaniem. Jeśli początkowo jesteś niepewny, to normalne. W miarę upływu czasu będziesz nabierał wprawy.
Trudno powiedzieć, jak długo potrwa przyzwyczajenie się do nich, może się to różnić w zależności od osoby. Zanim się obejrzysz, będziesz cieszyć się swoimi soczewkami kontaktowymi, nawet nie pamiętając, że je nosisz. Pamiętajcie tylko, żeby zabrać je ze sobą, gdy wychodzicie z domu. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy skontaktować się ze specjalistą. On lub ona powie ci, co robić.